Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies
Annons

Stort startfält i Härjulfaspelen

+
Läs senare
/

Landets äldsta skolskidtävling, Härjulfaspelen, avgjordes i Hede på torsdagen. 424 elever från förskola till gymnasium fanns anmälda för att åka skidor efter OS-mottot, det viktiga är inte att vinna utan att delta.

Skoltävlingen Härjulfaspelen fyllde 74 år när den avgjordes i Hede. Skidtävlingen är en tradition som nästan varenda härjedaling har minnen från. Även de barn som inte brukar finnas med på skidträningar och tävlingar i normala fall ställer ändå upp när det är dags för Härjulfa.

DF1, 500 m:Agnes Forsman, Furulundskolan, Isabella Forström, Norra Skolan, Irma Fundin, Norra Skolan, Emma Gunnarsson, Sonfjällsskolan, Malin Hallgren-Andresen, Furulundskolan, Signe Jonsson, Lofsdalen, Julia Klockervold, Norra Skolan, Nenya Korndahl, Funäsdalens skola, Elin Kvarnström, Sonfjällsskolan, Olina Larsson Myhr, Bruksvallarna, Elin Olsson, Furulundskolan, Meja Salomonnson, Bruksvallarna, Annie Solsten, Norra Skolan, Ella Theodorsson, Furulundskolan, Tuva Vedin, Centralskolan Ytterhogdal,

HF1, 500 m:William Anklew-Lysell, Furulundskolan, Atle Blomquist, Funäsdalens skola, Can Bulut, Funäsdalens skola, Marcus Dahlgren, Funäsdalens skola, Wille Karlsson, Lofsdalen, Vincent Karlsson, Sonfjällsskolan, Jonas Matyyuk, Norra Skolan, Jonatan Myhr, Bruksvallarna, Eddie Nermoen, Furulundskolan, Alexander Nissblad, Bruksvallarna, Simon Nordin, Norra Skolan, Alfred Olofsson, Funäsdalens skola, Fabian Persson, Funäsdalens skola, Adrian Revelj, Sonfjällsskolan, Hannes Sahlin, Funäsdalens skola,

D1, 500 m:Indra Abrahamsson, Furulundskolan, Sofia Bengtsson, Centralskolan Ytterhogdal, Molly Edén, Norra Skolan, Embla Gauffin, Vemdalens skola, Rebecka Hagert, Norra Skolan, Stella-Maria Hampus-Dahl, Sonfjällsskolan, Ellika Hansson, Vemdalens skola, Johanna Hansson, Funäsdalens skola, Nike Hjort Edén, Norra Skolan, Stella Ingvarsson, Norra Skolan, Emy Johansson, Centralskolan Ytterhogdal, Matilda Jonasson, Norra Skolan, Filippa Jonsson, Vemdalens skola, Alicia Kanatowska, Norra Skolan, Tilde Lindholm, Norra Skolan, Meja Myrzell, Norra Skolan, Ida Rihpa, Funäsdalens skola, Ellen Rydhult, Norra Skolan, Tilda Salomonsson, Norra Skolan, Louise Schröder, Vemdalens skola, Saga Skoger, Norra Skolan, Sigrid Skoog, Sonfjällsskolan, Ida Staffansson, Funäsdalens skola, Cornelia Strömberg, Norra Skolan, Tammie Sundberg, Furulundskolan, Tess Sundberg, Furulundskolan, Linnea Sundemyr, Norra Skolan, Matilda Söderström, Norra Skolan, Tilde Tjärnås, Vemdalens skola, Alva Wagenius, Funäsdalens skola, Alva Wenker Backman, Lofsdalen, Wilda Vestfält, Norra Skolan, Catrin Wiberg, Norra Skolan, Hilma Zetterström, Funäsdalens skola,

H1, 500 m:Yonis Adulqadir Hassan, Norra Skolan, Charlie Andersson Blomdahl, Norra Skolan, Gabriel Askemark, Funäsdalens skola, Albin Bergkvist, Norra Skolan, Jonny Bergström, Norra Skolan, Alexander Brandvold, Norra Skolan, Tor Gauffin Ljungdahl, Vemdalens skola, Elias Hedklint, Vemdalens skola, Lucas Hurtig, Norra Skolan, Arvid Johansson, Funäsdalens skola, Kevin Johansson, Furulundskolan, Härje Karlgren-Grindborg, Norra Skolan, Isac Kellgren, Furulundskolan, Arvid Larsson, Funäsdalens skola, Alexandra Lekander, Norra Skolan, Jon Liljedal, Norra Skolan, Oscar Lundin, Funäsdalens skola, Gustav Magnusson, Vemdalens skola, Oskar Magnusson, Vemdalens skola, Sebastian Näs, Norra Skolan, Erik Oden, Bruksvallarna, Ted Olsson, Vemdalens skola, Martin Palage, Vemdalens skola, Axel Persson, Sonfjällsskolan, Emil Persson, Norra Skolan, Axel Quarnå, Norra Skolan, Jåvva Rensberg, Lofsdalen, Elis Sandvold, Funäsdalens skola, Lukas Selander, Norra Skolan, Emil Sjöberg, Norra Skolan, Oskar Stensson, Vemdalens skola, Theo Sundin, Sonfjällsskolan, Sebastian Svensson, Norra Skolan, Magne Tjärnlund, Norra Skolan,

D5, 1.5 km:1) Tilda Fabricius, Norra Skolan, 06:06, 2) Enja Jonsson, Centralskolan Ytterhogdal, 06:09, 3) Agnes Hammargård, Norra Skolan, 06:40, 4) Caroline Liljedahl, Sonfjällsskolan, 06:48, 5) Ellen Modin, Sonfjällsskolan, 07:56, 6) Julia Herrdin, Furulundskolan, 08:57, 7) Elsa-Stina Hedström, Sonfjällsskolan, 09:10, 8) Karolina Bengtsson, Centralskolan Ytterhogdal, 09:34, 9) lina Rosenberg, Funäsdalens skola, 09:55, 10) Erica Kellgren, Furulundskolan, 10:02, 11) frida Styffe, Funäsdalens skola, 11:15, 12) Minette Tjärnlund, Norra Skolan, 14:36,

H5, 1.5 km:1) Birk Blomqvist, Funäsdalens skola, 06:11, 2) vidar Lindqvist, Funäsdalens skola, 06:23, 3) Adam Björns, Sonfjällsskolan, 06:51, 4) Lucas Nordlund, Centralskolan Ytterhogdal, 07:03, 5) Arvid Borg, Funäsdalens skola, 07:05, 6) Johannes Myhr, Vemdalens skola, 07:21, 7) Pelle Jonasson, Norra Skolan, 07:25, 8) linus Branden, Funäsdalens skola, 07:27, 9) Arvid Myhr, Vemdalens skola, 07:29, 10) Leo Malmgren, Centralskolan Ytterhogdal, 07:46, 11) Markus Westlund, Vemdalens skola, 08:10, 12) Simon Westerlund, Vemdalens skola, 08:41, 13) vegard Urbach, Funäsdalens skola, 08:57, 14) Itthikon Liamlun, Sonfjällsskolan, 09:35, 15) Anton Rydén, Furulundskolan, 09:40, 16) Theo Skoger, Norra Skolan, 10:44, 17) Mattis Karlsson, Furulundskolan, 11:23, 18) Johan Persson, Furulundskolan, 12:13,

D4, 1.5 km:1) Tilde Ingvarsson, Norra Skolan, 06:54, 1) Emma Lindberg, Funäsdalens skola, 06:54, 3) Irja Brandfjell, Funäsdalens skola, 07:01, 4) Lova Busk, Norra Skolan, 07:08, 5) Sanna Bäck, Norra Skolan, 07:17, 6) Elvira Revelj, Sonfjällsskolan, 07:21, 7) Olivia Bodin, Vemdalens skola, 07:41, 8) Malin Sjöström, Norra Skolan, 08:10, 9) Hilda Hammargård, Vemdalens skola, 08:53, 10) Tuva-Li Hansson, Vemdalens skola, 09:09, 11) Ronja Sweden, Funäsdalens skola, 09:49, 12) Fanny Hedin Nääs, Sonfjällsskolan, 09:53, 13) Lina Hagberg, Norra Skolan, 09:59, 14) Frida Högvall, Funäsdalens skola, 10:18, 15) Agnes Grinde, Centralskolan Ytterhogdal, 10:35, 16) Frida Modin, Sonfjällsskolan, 10:40, 17) Evelina Prestjan, Furulundskolan, 10:42, 18) Tova Nilsson, Sonfjällsskolan, 10:48, 19) Line Wiberg, Norra Skolan, 11:07, 20) Ebba Nyström, Lofsdalen, 11:09, 21) Fanny Forsman, Furulundskolan, 11:13, 22) Nora Grinde, Sonfjällsskolan, 11:15, 23) Hilma Tullnérs, Norra Skolan, 11:19, 24) Amanda Lövgren, Norra Skolan, 11:33, 25) Elin Trygg, Norra Skolan, 11:49, 26) Alicia Lunnehed, Sonfjällsskolan, 12:08, 27) Lea Kvarnström, Sonfjällsskolan, 12:11, 28) Jolanda Nauman, Centralskolan Ytterhogdal, 12:19, 29) Ebba Nääs, Sonfjällsskolan, 12:30, 30) Ida Gustavsson, Norra Skolan, 12:49, 31) Emma Myers, Sonfjällsskolan, 13:19, 32) Felicica Theodorsson, Furulundskolan, 13:48, 33) Nikita Sundin, Sonfjällsskolan, 14:22, 34) Vendela Lundmark, Vemdalens skola, 33:31,

H4, 1.5 km:1) Dennis Mehlqvist, Funäsdalens skola, 06:42, 2) William Grip, Centralskolan Ytterhogdal, 06:58, 3) Arvid Jönsson, Norra Skolan, 07:19, 4) Olof Schwartz, Vemdalens skola, 07:34, 5) Pär Hammar, Funäsdalens skola, 07:37, 6) Emil Hoflin, Sonfjällsskolan, 07:47, 7) Elis Fjellgren, Funäsdalens skola, 07:57, 8) David Hansson, Sonfjällsskolan, 08:39, 9) Martin Elfqvist, Norra Skolan, 09:02, 10) William Eckerbom, Norra Skolan, 09:03, 11) Albin Nilsson, Norra Skolan, 09:13, 12) Felix Johansson, Sonfjällsskolan, 09:17, 13) Orvar Hermansson, Norra Skolan, 09:22, 14) Mathias Tullnérs Häll, Norra Skolan, 09:47, 15) Dennis Löfberg, Norra Skolan, 10:13, 16) Elis Jonsson, Lofsdalen, 10:32, 17) Loke Persson, Sonfjällsskolan, 10:51, 17) Tomas Dzelzkalejs, Furulundskolan, 10:51, 17) Cevin Lunnehed, Sonfjällsskolan, 10:51, 20) Rasmus Eriksson, Norra Skolan, 11:09, 21) Mikael Kant, Sonfjällsskolan, 11:38, 22) Albin Bäckelin, Norra Skolan, 12:39, 23) Emanuel Wagenius, Sonfjällsskolan, 12:44, 24) Viktor Bouvin, Norra Skolan, 14:14, 25) Alfred Persson, Norra Skolan, 15:21,

D3, 1.5 km:1) Tilda Hansson, Norra Skolan, 08:36, 2) Matilda Sundin, Sonfjällsskolan, 08:55, 3) Jennifer Tjärnberg, Vemdalens skola, 09:15, 4) Ida Persson, Sonfjällsskolan, 09:18, 5) Märta Vesterström, Norra Skolan, 09:19, 6) Isabelle Dahl, Sonfjällsskolan, 10:02, 7) Fanny Millander, Vemdalens skola, 10:31, 8) Stina Olsson, Vemdalens skola, 10:44, 9) Julia Myhr, Vemdalens skola, 10:49, 10) Irma Folkesson, Vemdalens skola, 10:53, 11) Ida Nyström, Lofsdalen, 10:54, 12) Jonna Persson, Vemdalens skola, 11:00, 13) Ella Hagberg, Lofsdalen, 11:29, 14) Hellen Skoger, Norra Skolan, 11:38, 15) Lovis Hjort-Edén, Norra Skolan, 12:49, 16) Amanda Zetterlund, Furulundskolan, 12:56, 17) Star Farula-Svedberg, Norra Skolan, 22:25,

H3, 1.5 km:1) Åke Karlgren-Grindborg, Norra Skolan, 07:27, 2) Jesper Arnell, Funäsdalens skola, 07:37, 3) Olle Karlsson, Vemdalens skola, 08:06, 4) Markus Svensson, Norra Skolan, 08:29, 5) Johan Hammar, Funäsdalens skola, 08:32, 5) Lukas Herje Hofflin, Bruksvallarna, 08:32, 7) markel Fundin, Norra Skolan, 08:50, 8) Jakob Klockervold, Norra Skolan, 08:53, 9) Arvid Lindqvist, Funäsdalens skola, 08:56, 10) Viktor Branden, Bruksvallarna, 09:09, 11) Kristian Palage, Vemdalens skola, 09:11, 12) Ludvig Borg, Funäsdalens skola, 09:45, 13) Walter Olsson, Funäsdalens skola, 09:47, 14) Johan Johansson, Funäsdalens skola, 10:00, 15) Johan Rosenberg, Funäsdalens skola, 10:02, 16) Emil Nilsson, Furulundskolan, 10:13, 17) Hannes Lundqvist, Bruksvallarna, 10:24, 18) Alexander Rosengren, Vemdalens skola, 10:29, 19) Ben Van Mierlo, Vemdalens skola, 10:30, 20) Teun Van Mierlo, Vemdalens skola, 11:07, 21) Kevin Stråhle, Furulundskolan, 11:09, 22) Marcus Grefstad, Bruksvallarna, 11:24, 23) Oliver Jonasson, Furulundskolan, 12:03, 24) Daan Van Der Hoek, Sonfjällsskolan, 12:39, 25) Johan Ehkvist, Vemdalens skola, 12:51,

D2, 1.5 km:1) Cornelia Groth, Norra Skolan, 09:03, 2) Elma Brundin, Lofsdalen, 09:35, 3) Jennifer Rosèn, Vemdalens skola, 09:55, 4) Aprilia Johnsson, Vemdalens skola, 09:57, 5) Iris Zackrisson, Norra Skolan, 10:01, 5) Thea Hägg, Funäsdalens skola, 10:01, 7) Ida Backén, Norra Skolan, 10:03, 8) Alva Hedström, Sonfjällsskolan, 10:12, 9) Iza Wagenius, Funäsdalens skola, 10:26, 10) Thilde Eklind, Sonfjällsskolan, 10:33, 11) Astrid Persson, Sonfjällsskolan, 10:48, 12) Jana Persson, Furulundskolan, 11:02, 13) Alva Petersson, Sonfjällsskolan, 11:26, 14) Agnes Holmberg, Norra Skolan, 12:18, 15) Meja Grip, Centralskolan Ytterhogdal, 12:24, 15) Melanie Rydén, Furulundskolan, 12:24, 17) Ida Ståhlbrandt, Vemdalens skola, 12:25, 18) Saga Källmark, Funäsdalens skola, 13:11, 19) Amalia Modén, Furulundskolan, 13:40, 20) Emma Eriksson, Sonfjällsskolan, 14:02, 21) Josefin Johansson, Norra Skolan, 14:22, 22) Julia Zetterlund, Furulundskolan, 17:00, 23) Emma Håkansson, Furulundskolan, 21:58,

H2, 1.5 km:1) Jonatan Lindberg, Funäsdalens skola, 07:35, 2) Lucas Kröjs, Norra Skolan, 09:50, 3) Tim Staffansson, Funäsdalens skola, 10:04, 4) Elias Moberg Nordin, Norra Skolan, 10:12, 5) Axel Grinde, Centralskolan Ytterhogdal, 10:13, 6) Jonatan Myhr, Vemdalens skola, 10:16, 7) Theo Lagnemark, Lofsdalen, 10:17, 8) Lukas Lundmark, Vemdalens skola, 10:29, 9) Arvid Söderqvist, Norra Skolan, 10:34, 10) Tristan Solsten, Norra Skolan, 10:37, 11) Messner Wagenius, Bruksvallarna, 10:57, 12) Joel Karlsson, Lofsdalen, 11:28, 13) Madi Jafari, Norra Skolan, 11:36, 14) Jack Pedersen, Norra Skolan, 11:43, 15) Hugo Ohlsèn, Sonfjällsskolan, 11:53, 15) Ville Olsson, Funäsdalens skola, 11:53, 17) Emil Vedin, Centralskolan Ytterhogdal, 12:11, 18) Jim Ryder Blind, Sonfjällsskolan, 12:20, 19) Atle Forsman, Furulundskolan, 12:24, 20) Oskar Sundmark, Funäsdalens skola, 12:39, 21) Hannes Johansson, Furulundskolan, 13:30, 22) Matheus Holm, Vemdalens skola, 14:34, 23) Malte Ekholm, Vemdalens skola, 15:02, 24) Mattis Hurtig- Persson, Norra Skolan, 27:04,

DGY, 2.5 km:1) Sara Östling, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 10:05, 2) Emma Backén, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 10:12, 3) Emma Thalin, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 10:19, 4) Elin Karlsson, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 10:26, 5) Linnea Öberg, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 10:37, 6) Amanda Torgrimsson, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 11:18, 7) Johanna Bergman, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 11:34, 8) Hanna Carlström, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 11:41, 9) Klara Nordlund, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 12:14, 10) Agnes Fredholm, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 13:39,

HGY, 2.5 km:1) Anders Wiklund, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 08:43, 2) Per Bennermo, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 09:00, 3) August Östlund, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 09:35, 4) Emil Bennermo, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 09:38, 5) Jonas Ingard, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 09:49, 6) Dennis Lindberget, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 09:59, 7) Jonas Persson, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 10:29, 8) David Dahl, Skidgymnasiet/Härjulfskolan, 13:57,

D9, 2.5 km:1) Matilda Grip, Centralskolan Ytterhogdal, 13:55,

H9, 2.5 km:1) Felix Hill, Södra skolan, 10:17, 2) Oskar Olsson, Funäsdalens skola, 11:21, 3) Mattis Vesterström, Södra skolan, 36:11, 4) Oskar Stener, Södra skolan, 36:41,

D8, 2.5 km:1) Elin Backén, Södra skolan, 11:18, 2) Johanna Grip, Centralskolan Ytterhogdal, 12:20, 3) Elsa Svensson, Södra skolan, 32:43,

H8, 2.5 km:1) Jakob Nilsson, Sonfjällsskolan, 10:37, 2) Jon Zachrisson, Södra skolan, 11:09, 3) Jakob Björns, Sonfjällsskolan, 12:24, 4) Hampus Jäderberg, Södra skolan, 13:53, 5) Jonas Elfqvist, Södra skolan, 14:49, 6) Kevin Mattsson, Södra skolan, 15:27, 7) Ante Ryder Blind, Sonfjällsskolan, 19:47, 8) Emil Tenbring, Södra skolan, 25:30, 9) Noah Råstedt, Södra skolan, 27:52, 10) Oskar Jonasson, Södra skolan, 31:48,

D7, 2.5 km:1) Emilia Jonsson, Centralskolan Ytterhogdal, 10:40, 2) Anna Backman, Sonfjällsskolan, 12:31, 3) Linnea Axelsson, Södra skolan, 13:05, 4) Maja Malmgren, Centralskolan Ytterhogdal, 13:30, 5) Milly Näs, Sonfjällsskolan, 15:04, 6) Towa Salomonsson, Södra skolan, 15:06,

H7, 2.5 km:1) Jesper Persson, Södra skolan, 09:22, 2) robin Mehlqvist, Funäsdalens skola, 11:49, 3) Alexander Grubb, Sonfjällsskolan, 14:00, 3) Erik Svensson, Södra skolan, 14:00, 5) Joel Olofsson, Södra skolan, 14:19, 6) Anton Rydhult, Södra skolan, 14:53, 7) Robin Teir, Södra skolan, 16:09, 8) Kristoffer Bäcke, Södra skolan, 18:52, 9) Viking Bergström, Södra skolan, 20:54, 10) Isak Trygg-Bergström, Norra Skolan, 23:28, 11) Alexander Woxlin, Södra skolan, 23:47, 12) Robertino Hagert, Södra skolan, 25:56, 13) Arvid Bergman, Funäsdalens skola, 30:29, 14) Linus Åslund, Funäsdalens skola, 31:58, 15) Douglas Larson, Funäsdalens skola, 31:59, 16) Tobias Halvarsson, Södra skolan, 34:25, 17) Jonathan Fundin, Funäsdalens skola, 36:25,

D6, 2.5 km:1) Mathilda Bäck, Norra Skolan, 11:25, 2) Malva Zackrisson, Norra Skolan, 13:38, 3) Irma Olofsson, Norra Skolan, 13:47, 4) Ronja Lindberg, Funäsdalens skola, 14:24, 5) Jenneli Hellström, Vemdalens skola, 14:57, 6) Felicia Rosèn, Vemdalens skola, 19:09, 7) Elin Ståhlbrandt, Vemdalens skola, 22:02,

H6, 2.5 km:1) Anton Nilsson, Vemdalens skola, 11:22, 2) Elias Skoog, Sonfjällsskolan, 12:10, 3) Birger Eriksson, Vemdalens skola, 12:43, 4) Jacob Nyhem, Funäsdalens skola, 13:56, 5) Kevin Lundqvist, Vemdalens skola, 15:16, 6) Oskar Persson, Sonfjällsskolan, 15:30, 7) Hampus Westerlund, Vemdalens skola, 15:35, 8) Jonas Dahlgren, Funäsdalens skola, 17:12, 9) Per-Olof Lagnemark, Lofsdalen, 19:19, 10) Oscar Åslund, Lofsdalen, 19:29, 11) Emil Millander, Vemdalens skola, 20:27, 12) Wafei Radwan, Ytterhogdal, 30:36,

Annons
Annons
Annons