Annons

Annons

Annons

Härjedalen

Fixa och dela är temat under miljöveckan – Härjedalen hakar på: ”Det handlar om att minska konsumtionen”

Flera företag och andra hänger på temat i årets miljövecka, ”Fixa grejen - dela mera”. I Funäsdalen kan man reparera sina kläder samtidigt som man tar en kaffe och biblioteken har utställningar på temat.
– Fler är välkomna att berätta vad de gör, säger Anna-Carin Zidek från Nätverket för hållbarhet i Härjedalen.

Text

Anna Carin Zidek är en av personerna som driver Nätverket för hållbarhet i Härjedalen och engagerad i miljövänliga veckan.

Bild: Mikael Andersson

Annons

Miljöveckan arrangeras av Naturskyddsföreningen och i Härjedalen är det de lokala avdelningarna Nätverket för Hållbarhet i Härjedalen som håller i det hela. Flera företag och andra organisationer har anmält sitt intresse och deltar i veckan som började redan i lördags.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan