Annons

Annons

Annons

Fotboll

Nattsvart för Ytterhogdal – inledde med förkrossande derbyförlust

Matcherna mellan Ytterhogdal och IFK Östersund brukar alltid vara täta och ha derbykaraktär, men den här gången saknades det helt. Ytterhogdal var helt enkelt för dåliga.

– Jag får ta på mig det här. Vi hade en matchplan som inte följdes alls så jag måste ha varit otydlig, säger tränaren Sebastian Bowles som var oerhört besviken efter matchen som slutade 5-0 till IFK.

Text

Det var inte många gånger YIK kunde hota hemmalaget. Förutom ett friläge så var det vid några hörnor och frisparkar som blev resultatlösa.

Bild: Stefan Persson

Annons

De första tio minuterna såg det ut som att Ytterhogdals spelare fortfarande var kvar i bussen. IFK höll bollen och gjorde lite som de ville och när deras kunskap inte räckte så hjälpte Ytterhogdal till. 1-0 till hemmalaget kom redan i sjätte minuten efter att en IFKare fått fritt skottläge framspelad av Ytterhogdals Jimi Kovalainen som försökte ta ner ett inlägg i egna straffområdet men fick en dålig touch.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan