
OS i Pyeongchang kommer allt närmare och är bara en dryg månad bort då de invigs 9 februari.
Den svenska OS-truppen fortsätter att ta form och de två senaste namnen att ta plats presenterades under torsdagen.
Det då puckelpiståkaren Ludvig Fjällström samt skicrossåkaren Viktor Andersson båda fick plats.
– Att få samtalet om att jag är uttagen var mest skönt. Det är skönt att ha det färdigt så tidigt så jag slipper ha det i bakhuvudet och tänka på det och istället kunna fokusera på världscuptävlingarna som är nu innan februari, säger Ludvig Fjällström i ett pressmeddelande.
Spelen i Sydkorea blir Fjällströms andra efter att han även varit med i Sotji.
– Jag tror det hjälper ganska mycket. Både att jag vet vad jag ska förvänta mig, och så att jag kan ha en ganska mycket klarare bild när jag går igenom det mentalt inför, säger han.
För Viktor Andersson blir det här det första Olympiska spelet och blir den fjärde skicrossåkaren i den svenska OS-truppen. Andersson ligger för närvarande trea i skicrossens världscup.