Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Föreningsliv: PRO Ytterhogdal

PRO-föreningen i Ytterhogdal genomförde sitt årsmöte en solig vinterdag i mars med omkring 25 medlemmar närvarande.

Annons

PRO-distriktets studieorganisatör, Bo Örjan Försth, valdes till ordförande för årsmötet. Föreningen har fått fyra nya medlemmar under året samt en stödmedlem, totalt 78 medlemmar. Sju styrelsemöten har föreningen haft samt fyra trivselträffar. Fyra ledamöter i styrelsen har deltagit i utbildningar anordnade av PRO-distriktet om friskvård, konsumentfrågor, hur föreningarna arbetar med hemsidor samt information för studieorganisatörer.

Avgående ordförande, Gerd Jonsson, till vänster, avtackades med blommor och present. Gunnel Jansson erhöll PRO:s förtjänstmärke för lång och trogen tjänst.

Föreningens ordförande, Gerd Jonsson, avgick efter åtta aktiva år. Gerd avtackades med blommor och present av Olov S. Olsson och Gunnel Jansson. Göran Andersson valdes som ny ordförande, Inger Larsson, Sten-Olof Westerlund samt Caj Ek som nya ledamöter i styrelsen. PRO riksorganisationens förtjänstmärke utdelades till Gunnel Jansson, som blev medlem i PRO Ytterhogdal 1991 och som sedan dess aktivt deltagit i föreningens arbete.

Jon Olofsson, från Klövsjö, stod för underhållningen.

Dagen avslutades med underhållning av Jon Olofsson, från Klövsjö, samt en utsökt god middag.

Inger Breil

Annons