Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Jämtlandspris till artiklar om fotboll i Härjedalen

/
  • Jämtlands läns Idrottshistoriska föreningens stipendiater, Roland Kristoffersson, Älvros, och Ingvar Haraldsson, Rätansbyn flankerar Härjedalens skiddrottning Ida Ingemarsdotter.

Härjedalingar stod i centrum när Jämtlands läns Idrottshistoriska förening hade sitt årsmöte i Östersunds skidstadion. Ida Ingemarsdotter var hemlig gäst och årets två stipendiater, Ingvar Haraldsson och Roland Kristoffersson, fick sina belöningar för dokumentation av Härjedalens fotbollshistoria.

Annons

Ingvar Haraldsson och Roland Kristoffersson skrev i fjol en artikelserie i tidningen Härjedalen om landskapets fotbollslag. De besökte och dokumenterade de olika idrottsplatserna, delvis tillsammans med Agne Karlsson från Hede, många av dem nedlagda. Artiklarna återpublicerades sedan i föreningens skrift Idrottsminnen och blev även där mycket uppskattade. Nu jobbar Ingvar Haraldsson och Roland Kristoffersson även med ett mer omfattade arbete som ska resultera i en bok om ämnet

Åresmötesgästen Ida Ingemarsdotter, från Sveg, är Härjedalens okrönta skiddrottning men som elitåkare representerande jämtländska föreningar. Ordföranden Thord Eric Nilsson hade sammanställt ett härligt bildspel från Idas framgångsrika skidkarriär. Ida kommenterade bilderna och visade sitt goda minne när hon såg bilder från olika tävlingar och tävlingsplatser. Ida berättade också en hel del roliga episoder och berättelser som det aldrig skrivits om i pressen. Med sin berättarförmåga lockade Ida till många skratt.

Annons