Annons
Vidare till tidningenharjedalen.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Insändare: Låt våra elever få lugn och ro

Återigen är en skolutredning i gång vilket gör elever och föräldrar oroliga inför framtiden.

Hur blir framtiden för skolan i Härjedalen – stora beslut väntar (3 september)

Varför dessa ändringar? I Vemdalen har vi en utomordentlig skola med lärare som gör att den har det högsta betyget i kommunen. Framtiden ser ljus ut med inflyttning, tyvärr har vi tappat ett 20-tal senaste tiden på grund av bristen på dagisplatser (de bor nu i Bergs kommun).

Lyft blicken ovanför datorskärmen och se var det finns utveckling i kommun, framför allt i Funäsdalen och här i Vemdalen. Våra elever ska väl inte behöva förlänga dagen med bussåkning.

Ekonomiskt kan det inte vara något problem heller, siffrorna visar på att budgeten håller om man bortser från skidgymnasiet. Gör rätt och låt våra elever gå i skola i lugn och ro.

Arne Rosén, Vemdalen

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel