Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är alla lokala resultat från Stockholm Marathon 2016 – Hotinglöpare bästa jämten

Drygt 13 500 löpare kom till start i ett soligt Stockholm. Den snabbaste länsbon tog sig runt på 2,48 timmar, enligt TT. Han heter Alexander Jakobsson och springer för Hotings IF.

Annons

LÄS MER: Så klarar du dig genom Stockholm Marathon: läs expertens tips

Bästa herrarna från Jämtland:

91 Alexander JakobssonHotings IF 2.48.18

102 Christer StefanssonSportsgym SC 2.49.12

213 David Berg Brunflo IF 2.56.30

263 Jens Larsson Östersunds SK 2.58.16

385 Thomas JonssonUndersåkers IF 3.02.35

394 Andreas EdholmSportsgym SC 3.03.08

502 Peter Lindström Östersunds Skidlöpareklubb 3.07.30

767 Marcus Carlén Brunflo IF 3.14.13

982 Björn Jonsson Duveds IF 3.18.27

1002 Andreas Mannberg Östersunds SK 3.18.56

1124 Dag Wassdahl Hammerdals IF 3.20.58

1141 Jakob Boethius Östersund 3.21.19

1153 Andreas Jacobsson Hotings IF 3.21.33

1173 Torbjörn Windahl Frösön 3.21.54

1270 Stefan Olsson Vattudalens LDK 3.23.34

1628 Anders Näslund Svegs IK 3.27.43

1709 Martin Jacobsson Östersund 3.28.25

1985 Gustav Sjöholm Åsarna IK 3.32.03

2570 Lars Hedström Frösön 3.39.22

2639 Denny Calvo Östersund 3.39.54

2699 Per Busk Lillhärdals IF 3.40.38

2846 Mats-Erik Wiktorsson Rödöns SK 3.42.05

2951 Erik Olsson Offerdals IF 3.43.14

3204 Niklas Broberg Backens Bästa IF 3.46.06

3217 Erkki Rintala Silja Symphony 3.46.11

3351 Marcus Larsson Östersund 3.47.47

3379 Anders Larsson Östersund 3.48.06

3546 Kalle Lennartsson Vattudalens LDK 3.49.49

3596 Mikael Frestadius Vattudalens LDK 3.50.22

3614 Lennart Isaksson Frösön 3.50.34

3719 Magnus Torstensson Hammerdals IF 3.51.29

3881 Jörgen Svedin Rörösjöns IK 3.52.51

3957 Birger Karlsson Vattudalens LDK 3.53.38

4231 Jim Lindberg Trångsvikens IF 3.56.01

4416 Hans Stenberg Dille Gård 3.57.09

4758 Ingemar Berg Höviken 3.59.44

4761 Stefan Lindberg Brunflo IF 3.59.44

4767 Robert Modin Östersund 3.59.49

4857 Johan Helmersson Sveg 4.00.51

5067 Christer Gladh Frösön 4.03.39

5079 Henrik Ling Manpower 4.03.48

5331 Johan Jonell Duveds IF 4.07.17

5817 Johan Westholm Frösön 4.12.43

6138 Bengt Hemmingsson Ås 4.16.29

6187 Per Lindborg BeAktiv 4.17.16

6350 Claes Heiming Vattudalens LDK 4.19.33

7079 Fredrik Karström Alby 4.28.55

7112 Fredric Hakfelt Bräcke SK 4.29.25

7114 Per Hakfelt Bräcke SK 4.29.26

7168 Joakim Bergbom Umeå 4.30.35

7203 Rasmus Molund SQRTN Runner Club 4.31.22

7247 Aron Kjellgren Vattudalens LDK 4.32.24

7636 Jonatan Dovner Östersund 4.39.44

7639 Staffan Wikström Vattudalens LDK 4.39.49

7805 Anders Söderman Möringan 4.42.06

7811 Christer Eriksson Östersund 4.42.10

8148 Conny Nilsson Östersund 4.49.58

8170 Jesper Jemtehed Team Brosme 4.50.33

8579 Gunnar Olofsson Offerdals SK 5.00.30

8679 Måns-Eric Espvall Vattudalens LDK 5.04.11

8843 Lennart Cederberg Ånge 5.11.21

9049 Göran Ingebrand Vattudalens LDK 5.20.34

9216 Conny Anjevall Frösön 5.31.58

9451 Gerhard Thornemo Rörösjöns IK 5.57.55

Bästa damerna från Jämtland:

72 Maria MaripuuTrångsvikens IF 3.19.04

131 Helena Mattsson Hammerdals IF 3.26.35

241 Ulrika Jonsson Östersund 3.35.12

343 Ellen Hoas Ströman Funäsdalen 3.41.33

417 Eva BlomqvistVattudalens LDK 3.44.45

443 Sigrid Landgren Umara SC 3.45.26

507 Maria Ragnarsson Brunflo IF 3.48.07

650 Åsa Nilsson Östersund Triathlon 3.53.00

855 Lotta Bergström Sportsgym SC 3.58.19

968 Ann Svensson Östersunds Skidlöpareklubb 4.01.43

1236 Carina Grinde Östersund 4.10.15

1451 Helena Björk Adeprimo 4.16.16

1491 Tove Lindbäck Östersund 4.17.16

1511 Linda Boström Eriksson Östersund 4.17.37

1576 Julia Heiming Vattudalens LDK 4.19.39

1759 Anna-Maria Kristoffersson Duveds IF 4.25.11

1793 Jenni Falgén Vattudalens LDK 4.25.53

1802 Helen Jonsson Undersåkers IF 4.26.01

1844 Märta Moe Vattudalens LDK 4.26.50

1953 Pornchita Mattsson Svegs IK 4.29.59

2068 Anna-Karin Petersen Hammarstrands XC 4.33.30

2331 Marie Orell Östersund 4.42.07

2439 Hanna Wiren Hede 4.46.13

2507 Emelie Stålberg Östersunds OK 4.49.18

2577 Sara Sjödin Frösön 4.51.54

2664 Helena Knutsson Östersund 4.54.41

2891 Malin Sjöberg IFK Strömsund 5.04.53

2977 Ingrid Heiming Vattudalens LDK 5.10.14

2988 Ann Eriksson Svennstavik 5.11.20

3102 Marita Nordström Åre 5.20.39

3130 Malin Widén Funäsdalen 5.22.37

Kenyanen Stanley Kipchirchir Koech var totalsegraren och han sprang loppet på 2.10.58. Med den tiden slog han det tidigare banrekordet som har hållit i 33 år, rapporterar TT. Jane Moraa Onyangi, även hon från Kenya, var snabbast i damklassen. Hon tog sig runt på tiden 2.31.46.

Mer läsning

Annons