Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

MittMedia Folkrace Cup: Så funkar den – och här är alla tävlingar och resultat

Artikel 5 av 37
Folkrace 2019
Visa alla artiklar

(Poängställning hittar du längre ner)
Vi livesänder 18 tävlingar som ingår i MittMedia folkrace cup 2019. Kolla in tävlingskalendern, hitta all information du behöver, och håll koll på poängställningen i denna artikel.

Annons

Inbjudan: MittMedia cup final på anmälan online

MittMedias satsning på folkrace innebär framför allt att du som tittare får se massor av direktsända tävlingar och reportage. Men det innebär även en cup för de förare som är med och tävlar.

På varje tävling vi sänder får de förare som tar sig till A- B- eller C-final poäng i cupen. Som förare får man räkna sina tre bästa tävlingsresultat, och den 6 oktober blir det cupfinal dit de med mest poäng har förtur. Vi kommer plocka in 30 seniorer, 18 dam/veteran och 18 juniorer till finalen som blir i Ljusdal den 6 oktober.

I finalen nollställs poängen och man kör om segern. Därför är det inte superviktigt att ha mest poäng in i finalen, så länge man har nog många för att kvala in till finalen (totalpoängen har dock betydelse i val av startspår i finalerna vid identiska poäng i finaltävlingen).

Hur mycket poäng som behövs för att få vara med i finalen hänger så klart på hur mycket poäng övriga förare har, och hur många som anmäler sig till finalen.

Så samlar man poäng i cupen:

Vinnaren i A-finalen i respektive klass får 20 poäng. Efter det är det fallande skala med en poäng i taget ner till sjätte plats i C-final som ger 5 poäng.

Som mest kan man alltså få ihop 60 poäng i cupen, om man vinner tre A-finaler.

Priser i finalen - av vår sponsor Mitt Sverige transport & logistik:

A-Finals priser i alla tre klasser:

1a Pris - Portabel svets, migatronic rallymig

2-3e Pris - Hylsnyckelsats från Bahco 106 delar

4-6e Pris - spärrnyckelsatser från Bahco

(Det blir priser även till finalister i lägre finaler)

Poängställning just nu:

(Uppdaterat efter Lumekfestivalen den 18/8)

SENIORER

Tobias Svärd, MK Orion: 20, 20, 20 = 60

Andreas Rönnlöf, Skepptuna MK: 19, 20, 17 = 56

Casper Falk, SMK Gävle: 18, 10, 20 = 48

Jonas Johansson, Svärdsjö MK: 17, 20, 10 = 47 (Poäng utöver de räknade: 6, 5)

Christian Hansson, Skepptuna MK: 11, 12, 20 = 43

Magnus Björck, Films MK: 13, 12, 17 = 42 (Resultat utöver de räknade: 8)

Daniel Samuelsson, MK Team Westom: 6, 15, 20 = 41

Andreas Turner, Borlänge MK: 15, 10, 15 = 40 (Resultat utöver de räknade: 7)

Joakim Stattin, Gestrike RT: 8, 18, 13 = 39

Stefan Olsson, Mora MK: 17, 20 = 37

Victor Johansson, MK Falcon: 19, 18 = 37

Patrik Åsberg, AMF Årsunda: 20, 16 = 36

Niclas Blomkvist, SMK Gävle: 16, 18 = 34

Andreas Stålehammar, Gästrike RT: 9, 7, 17 = 34

Christian Tjernell, SHRA Sundsvall: 15, 18 = 33

Lilleman Andersson, Bollnäs MK: 17, 16 = 33

Tommy Sandberg, Sunnansjö MK: 13, 17 = 30

Johnny Gustavsson, Sunnansjö MK: 16, 14 = 30

Marcus Lund, SMK Söderhamn: 11, 18 = 29

Andreas Solhag, Borlänge MK: 9, 19 = 28

Robin Eskilsson, Likenäs MK: 17, 11 = 28

Albin Olsson, AMF Årsunda: 11, 15 = 26

Johan Sundvik, AMF Årsunda: 12, 14 = 26

Alexander Jernberg, SMK Hälsinge: 11, 14 = 25

Dan Olsson, MF Årsunda: 14, 11 = 25

Niclas Bergström, Umeå AK: 14, 11 = 25

Fredrik Borg, SMK Hälsinge: 16, 7 = 23

Kristian Vainikainen, Eskilstuna MK: 8, 14 = 22

Jonas Olsson, Bollnäs MK: 6, 15 = 21

Viktor Resare, MK Kopparberg: 20

Erik Berg, Jämtlands MK: 20

Daniel Eckeskog, Ånge MK: 20

Marcus Åberg, Karlskrona AK: 20

Jesper Granfors, Eskilstuna MK: 20

Robin Green, SMK Hedemora: 20

Junior Holmin, Ljusdals MS: 19

Nicklas Hellsing, Fjugesta MS: 19

Daniel Othzen, SMK Gävle: 19

Johan Sandow, Umeå AK: 19

Niklas Palm, Ilsbo MK: 19

Johan Eriksson, Borlänge dragracing klubb: 19

Robert Hermansson, SHRA Avesta: 19

Andreas Israelsson, Finnskoga MK: 19

Jesper Sundström, Jungnerligan RC: 19

Henrik Olsson, AMF Årsunda: 19

Patrik Hansson, Skepptuna MK: 19

Tommy Östlund, Hallsbergs MK: 19

Emil Fridell, Jämtlands MK: 19

Andreas Jonsson, SMK Sundsvall: 7, 12 = 19

Dennis Kallin, Sunnansjö MK: 18

Pontus Karlsson, Rasbo MK: 18

Fredrik Olsson, Krokoms MK: 18

Filip Kardell, Ydre MK: 18

Håkan Persson, Laxå MK: 18

Oskar Gustafsson, Vadstena RRC: 18

Morgan Lindroth, MK Orion: 18

Per Karlsson, Fjugesta MS: 18

Jimmy Svedberg, Skepptuna MK: 18

Jonas Norgren, Hofors MK: 18

Kristoffer Eriksson, Åsele MS: 10, 8 = 18

Torbjörn Hällström, SMK Hälsinge: 9, 8 = 17

Robin Starö, Västerås MS: 17

Joel Djurberg, SMK Eda: 17

Roger Forsberg, Örnsköldsviks MK: 17

Patrik Albinsson, Fredriksbergs MK: 17

Per Persson, Södra Lappmarkens MK: 17

Jimmy Hellström, Strängnäs AMS: 17

Jimmy Larsson, SMK Köping: 17

Johan Ingemarsson, Varbergs MK: 17

Mauritz Palm, Ljusdals MS: 16

Pontus Björk, Södertälje KRC: 16

Lucas Bergström, Södra Lappmarkens MK: 16

Kenneth Ringström, Fjugesta MS: 16

Lars-Olof Hermansson, Fredriksbergs MK: 16

Tobias Lövgren, MK Kopparberg: 16

Hampus Sundberg, Krokoms MK: 16

Ture Boström, Järbo MK: 16

Jens Selander, SMK Arboga: 16

Marcus Svärd, MK Orion: 16

Jonas Klahr, Mora MK: 16

Emil Totte Gustafsson, Ludvika MS: 15

Stefan Svensson, Lidköpings MSS: 15

Johan Karlsson, Vimmerby MS: 15

Patrik Svärd, Ljusdals MS: 15

Anders Persson, Södra Lappmarkens MK: 15

Emil Niskakoski, Films MK: 15

Jimmy Helmersson, SMK Uppsala: 15

Zackarias Granat, Degerfors RC: 15

Albin Hysing, SMK Dala: 5, 10 = 15

Johnny Berggren, Örnsköldsvik MK: 15

Andreas Svensson, Skepptuna MK: 15

Jakob Röstberg, Bollnäs MK: 6, 9 = 15

Stefan Lundqvist, Västerås MS: 14

Anton Lönn, AMF Årsunda: 14

Tobias Oravamäki, Gästrike RT: 14

Kristian Gustavsson, MK Ran Askersund: 14

Emil Wass, MK Kopparberg: 14

Micke Lernerud, Stockholms BK: 14

Lasse Fältman, Ludvika MS: 14

Henrik Edgren, Munkfors MC: 14

Tim Bjärud, MK Ramunder: 14

Linus Andersson, AMF Årsunda: 14

Victor Algeblad, Malungs motorklubb: 13

Bert-Ola Näslund, Vännäs MK: 13

Magnus Olsson, Järbo MK: 13

Anders Bragenfeldt, MK Ramunder: 13

Mikael Carlsson, MK Ran Askersund: 13

Marcus Jonsson, SMK Hedemora: 13

Fredrik Nordin, Härnösands MK: 13

Christer Söderlund, MK Orion: 13

Emil Gilberg, Gestrike RT: 13

Markus Walther, SMK Hälsinge: 13

Jimmie Sahlberg, Hallsbergs MK: 13

Adam Bergsman, AMF Årsunda: 13

Niklas Nydén, Kolsva MS: 13

Tommy Lind, Enköpings MK: 12

Kalle Agerberg, Krokoms MK: 12

Dennis Lundberg, Gestrike RT: 12

Jesper Åkervall, Ånge MK: 12

Per-Olov Persson, Laxå MK: 12

Andreas Olsson, Likenäs MK: 12

Kristian Pettersson, Fägre MK: 12

Dan Tjernell, SHRA Sundsvall: 12

Jesper Cardell, Ludvika MS: 12

Alexander Fammé, Idkerbergets MK: 12

Fredrik Nyberg, MK Orion: 12

Kim Göransson, SMK Motala: 12

Dan Olsson, SMK Gävle: 11

Andreas Karlsson, Fjugesta MS: 11

Anton Måhagen, Åtvidabergs MK: 11

Thomas Rolfson, Hallsbergs MK: 11

Fabian Stjernberg, Krokoms MK: 11

Fredrik Johansson, Ljusdals MS: 11

Mattias Sjögren, Tidaholm MK: 11

Niclas Gustavsson, Hamre MK: 11

Tony Lindstens, Borlänge MK: 11

Pelle Wilén, Strängnäs AMS: 10

Daniel Rosén, Järbo MK: 10

Niklas Eriksson, Rasbo MK: 10

Henke Palm, Milsbo MK: 10

Thom Wikvist, Laxå MK: 10

Peter Sandow, Umeå AK: 10

Sebastian Flink, MK Ran Askersund: 10

Johan Hallgren, Hagfors MK: 10

Rasmus Flerén, V:A Östergötlands MK: 10

Mikael Öberg, Fagersta MK: 10

Daniel Andersson, Timrå MK: 9

Peter Rylander, Gnesta MK: 9

Henrik Quarfordt, Storfors MK: 9

Anton Larsson, MK Ran Askersund: 9

Martin Fredriksson, Fredriksbergs MK: 9

Patrik Engelin, Krokoms MK: 9

Albin Källgren, Gestrike RT: 9

Erik Sätherberg, Likenäs MK: 9

Inge Samuelsson, SMK Hedemora: 9

Jimmy Kullander, Finspångs MS: 9

Daniel Gustafsson, Skepptuna MK: 9

Micke Åström, MK Ramunder: 9

Per Isaksson, SMK Sala: 8

Niclas Wolfenstein, Krokoms MK: 8

Marcus Holm, Fägre MK: 8

Sebastian Rylander, AMF Årsunda: 8

Rasmus Stenberg, MK Ramunder: 8

Stefan Falk, SMK Gävle: 8

Jonas Stentäpp, Borlänge MK: 8

Toni Koponen, Hällefors MK: 8

Christoffer Ylander, MK Nordjämten: 8

Simon Carlsson, Fjugesta MS: 8

Lars-Göran Strandberg, MK Orion: 8

Oscar Gustafsson, SMK Motala bil: 8

Markus Nilsson, Borlänge MK: 7

Robin Björk, Fredriksbergs MK: 7

Johan Blomkvist, SMK Gävle: 7

Mikael Alenius, Härnösands MK: 7

Tobias Pettersson, Fredriksbergs MK: 7

Christian Medbrant, Åtvidabergs MK: 7

Andreas Wallberg, MK Kopparberg: 7

Malte Eriksson, AMF Årsunda: 7

Oscar Jansson, Kromoms MK: 7

Magnus Johansson, Hallbergs MK: 7

Tomas Broxe, Rasbo MK: 7

Hampus Enner, Likenäs MK: 7

Simon Arvidsson, Borlänge MK: 6

Christoffer Nordqvist, Lidköpings MSS: 6

Robert Karlsson, Jämtlands MK: 6

Stefan Ekblom, Teknis MC: 6

Robert Olivensjö, SMK Hälsinge: 6

Tim Wretling, Hallsbergs MK: 6

Fredrik Osmen, Gnesta MK: 6

Daniel Svensson, SMF Årsunda: 6

Kenneth Andersson, Södra Lappmarkens MK: 6

Dennis Olsson, Woxnadalens MK: 6

Sebastian Rylander, AMF Årsunda: 6

Nicklas Färnström, Skövde MK: 6

Andreas Öberg, Gestrike RT: 5

Albert Olivensjö, SMK Hälsinge: 5

Mikael Andersson, Hallsbergs MK: 5

Oskar Rosén, Gestrike RT: 5

Robins Nilsson, MSK Kvarnvingarna: 5

Patrik Engberg, Krokoms MK: 5

Joni Rahkonen, Films MK: 5

Micke Westerlund, AMF Årsunda: 5

Erik Lifvergrenm Jörns MK: 5

Kim Ståhl, Laxå MK: 5

Fredrik Tinnsten, Krokoms MK: 5

Jesper Lehikoinen, SMK Hedemora: 5

Görgen Söderström, Bollnäs MK: 5

DAM/VETERAN

Ricky Turner, Borlänge MK: 19, 20, 20 = 59 (Resultat utöver de räknade: 14, 19, 19)

Janne Lund, Gestrike RT: 18, 20, 19 = 57 (Resultat utöver de räknade: 17)

Annika Forsberg, Sandvikens MK: 17, 19, 18 = 54 (Resultat utöver de räknade: 13, 14, 15)

Ida Törnhult, Gestrike RT: 19, 16 19 = 54 (Resultat utöver de räknade: 15)

Annika Isaksson, Hofors MK: 16, 18, 20 = 54 (Resultat utöver de räknade: 12)

Jenny Annerstedt, Films MK: 18, 19, 17 = 54 (Resultat utöver de räknade: 5)

Erika Lindh, Gestrike RT: 18, 16, 20 = 54

Karolina Olsson, AMF Årsunda: 20, 20, 13 = 53

Sofia Jensén, Ånge MK: 16, 17, 16 = 49 (Resultat utöver de räknade: 8)

Gunnar Helghe, Säters MK: 17, 17, 10 = 44

Karin Källström, Järbo MK: 18, 16, 10 = 44

Lennart Falk, SMK Gävle: 10, 18, 15 = 43

Matilda Karlsson, Sunnansjö MK: 5, 20, 17 = 42

Johnny Treseng, Fredriksbergs MK: 15, 11, 16 = 42

Emma Welin, Rasbo MK: 13, 14, 15 = 42

Camilla Wernersson, MK Kinda: 20, 20 = 40

Maja Gradin, Ånge MK: 14, 7, 19 = 40

Johanna Svedberg, Ljusdals MS: 11, 16, 13 = 40

Lina Falk, Grangärde RRC: 19, 20 = 39

Conny Göransson, Sandvikens MK: 20, 18 = 38

Jenneli Hellström, Hede MK: 9, 18, 10 = 37

Björn Nordström, Fredriksbergs MK: 17, 20 = 37

Elinore Selldén, Nyhyttan Avesta RT MK: 14, 9, 14 = 37 (Resultat utöver de räknade: 6)

Amanda Hedälv, Ånge MK: 15, 20 = 35

Jennika Jennerfors, Robertsfors MS: 20, 14 = 34

Jeanette Heed, Sunnansjö MK: 16, 18 = 34

Johanna Lindh, SMK Hedemora: 6, 19, 9 = 34

Sarah Samuelsson, SMK Hedemora: 18, 15 = 33

Lisa Abramsson, Södra Lappmarkens MK: 12, 20 = 32

Micke Hagberg, Haninge MK: 16, 16 = 32

Hanna Zander, Hällefors MK: 18, 14 = 32

Victoria Björklund, Fjugesta MS: 10, 20 = 30

Rebecka Hellgren, Sunnansjö MK: 19, 11 = 30

Emelie Strömberg, Laxå MK: 15, 15 = 30

Tony Lindstens, Borlänge MK: 12, 18 = 30

Jenny Söderholm, Robertsfors MS: 11, 18 = 29

Leif Hedman, Ljusdals MS: 13, 15 = 28

Maja Fritz, Östenärkes rmc: 14, 14 = 28

Magnus Lövgren, Sandvikens MK: 18, 10 = 28

Elin Nilsson, SMK Hälsinge: 11, 16 = 27

Sanne Ollila, BKD Gällivare: 19, 8 = 27

Anna-Karin Palmroth, MK Ran Askersund: 16, 10 = 26

Sara Bieth, Siljan BRK: 13, 13 = 26

Sara Westlund, Gestrike RT: 17, 7 = 24

Madelene Björck, Films MK: 5, 18 = 23

Roland Johannisson, Djursholms MK: 13, 10 = 23

Claes Sandin, Sandvikens MK: 5, 16 = 21

Christer Larsson, Munkfors MC: 20

Petra Nordquist, Hällefors MK: 20

Johnny Berggren, Örnsköldsviks MK: 20

Malin Widström, Östenärke RMC: 20

Evelina Ekström Larsen, Östernärkes rmc: 12, 8 = 20

Jan Ingesson, Borlänge MK: 19

Henry Wisen, Härnösands MK: 19

Matilda Gruhs, Vansbro MK: 19

Kjell Svedberg, Skepptuna MK: 19

Jennie Kjäll, MSK Hammaren: 19

My Granath, Degerfors RC: 19

Katja Frosthed, Vimmerby MS: 19

Britt-Marie Arvidsson, Åsele MS: 9, 10 = 19

Mike Sterner, SMK Gävle: 7, 12 = 19

Bengt Vestman, SMK Hedemora: 19

Veronica Åkervall, Ånge MK: 13, 5 = 18

Erik Jensén, Ånge MK: 18

F Ordell, MK Orion: 18

Magnus Vinter, Örnsköldsviks MK: 18

Emelié Johansson, Rasbo MK: 6, 12 = 18

Kenth Palm, Ilsbo MK: 18

Melina Toven, Kolsva MS: 18

Sandra Larsson, MK Orion: 12, 6 = 18

Sofie Söder, Östernärkes rmc: 11, 7 = 18

Anneli Lepistö, MK Speed: 9, 9 = 18

Per-Göran Eising, JMK: 17

Evelina Nordin, Vännäs MK: 17

Elin Johansson, Åtvidabergs MK: 17

Jörgen Lindberg, Örnsköldsviks MK: 17

Emili Andersson, AMF Årsunda: 17

Ove Törnkvist, Munkfors MC: 17

Per Röstberg, Bollnäs MK: 17

Lisa Sedin, Härnösands MK: 17

Ida Andersson, Rasbo MK: 17

Michaela Arvidsson, MK Kinda: 17

Mellet Ottosson, Ydre MK: 17

Ida Holmberg, Östernärkes RMC: 17

Thomas Åsberg, Gestrike RT: 16

Lina Hägg, SHRA Sundsvall: 16

Ulf Åström, Örnsköldsviks MK: 16

Lars Eriksson, AMF Årsunda: 16

Sten Holmberg, Timrå MK: 16

Frida Börjesson, Kungsbacka MA: 16

Pernilla Ledin, MK Kopparberg: 16

Ellen Heinstedt, Fredriksbergs MK: 15

Greger Jonsson, Åsele MS: 15

Lisa Bergström, Umeå AK: 15

Runar Sandström, Fredriksbergs MK: 15

Anders Westlund, Gestrike RT: 15

Kenneth Andersson, Skepptuna MK: 15

Elin Svedberg, Skepptuna MK: 15

Henning Baeckström, Team Mikro BSK: 15

Bengt Karlsson, Jämtlands MK: 15

Anna-Karin Olmats, Mora MK: 15

Mimmi Öhrn, SMK Söderhamn: 15

Therese Berggren, Örnsköldsviks MK: 10, 5 = 15

Åke Jernberg, Idkerbergets MK: 14

Magdalena Jensén, Ånge MK: 14

Kjell Hellqvist, Fredriksbergs MK: 14

Amanda Nyström, Grangärde RRC: 14

Kjell Olsson, SMK Gävle: 14

Stefan Öberg, Ånge MK: 14

Tove Fridell, Jämtlands MK: 14

Gunilla Ellénius, Skepptuna MK: 14

Ari Seger, Krokoms MK: 13

Mari Karlsson Björk, Fredriksbergs MK: 13

Sören Jansson, MK Orion: 13

Leif Ask, Stockholms BK: 13

Jonas Melin, SMK Hedemora: 13

Hanna Gustafsson, Hallsbergs MK: 13

Erica Andersson, Fägre MK: 13

Helena Karlsson, Sunnansjö MK: 13

Nadia Berntsson, Linköpings MS: 13

Linda Johansson, Filipstads MC: 12

Annie Alenius, Härnösands MK: 12

Ewa Jäder, Gestrike RT: 12

Peder Olsson, Krokoms MK: 12

Benny Moberg, Storfors MK: 12

Valter Persson, Malungs MK: 12

Leif Björn, Fredriksbergs MK: 12

Marie Karlsson, Vimmerby MS: 12

Sandra Kuhmunen, Jokkmokks MS: 12

Eva Carlsson, AMF Årsunda: 12

Maria Karlsson, Skepptuna MK: 12

Anders Jensen, Malungs MK: 11

Elenor Gustavsson, Örnsköldsviks MK: 11

Johanna Ekelund, Årjängs MK: 11

Therese Ledin, MK Kopparberg: 11

Sverker Lundgren, Krokoms MK: 11

Nathalie Ellenius, Skepptuna MK: 11

Thomas Lindell, SMK Vingåker: 11

Peter Rylander, AMF Årsunda: 11

Johanna Norberg, Ljusdals MS: 11

Lars Björk, Skepptuna MK: 11

Felicia Nygren, Ljusdals MS: 11

Olle Lundberg, Gestrike RT: 11

Jan Daniels, Siljans bilracing klubb: 10

Nina Ollashed, AMF Årsunda: 10

Leif Norgren, SMK Nyköping: 10

Julia Ekmark, SMK Örebro: 10

Amanda Kvarnström, MK Ran Askersund: 10

Helena Andersson, Sandvikens MK: 10

Göran Larsson, MK Orion: 10

Pyret Öhrn, SMK Söderhamn: 10

Kjell Gilberg, Gestrike RT: 9

Jennifer Näslund, Vännäs MK: 9

Micael Larsson, Jämtlands MK: 9

Sabina Ramqvist, MSK Kvarnvingarna: 9

Maria Hermansson, Fredriksbergs MK: 9

Emma Ny, Gnesta MK: 9

Roger Sandell, Stockholms BK: 9

Michael Johansson, MK Speed: 8

Emilia Tillman, Fredriksbergs MK: 8

Lisa Rönngren, Gnesta MK: 8

Madelene Jerner, AMF Årsunda: 8

Sandra Hedberg, Skepptuna MK: 8

Johanna Salin, Bollnäs MK: 8

Moa Göransdotter, Jämtlands MK: 8

Natalie Granfors, Eskilstuna EMK: 8

Jörgen Karlsson, Rasbo MK: 8

Sandra Andersson, AMF Årsunda: 7

Cecilia Olsson, Ljusdals MS: 7

Anders Andersson, Krokoms MK: 7

Sara Tholander, AMF Årsunda: 7

Rebecca Hagström, Järbo MK: 7

Elin Dufström, Grangärde RRC: 7

Wilma Kjellqvist, Karlsborgs MK: 7

Hanna Larsson, MK Orion: 7

Janne Larsson, Gestrike RT: 7

Micke Lund, Norbergs MC: 6

Julia Mejermo, SMK Nyköping: 6

Therese Löfgren, Gestrike RT: 6

Malin Strömberg, MK Ran Askersund: 6

Natalie Ylander, MK Nordjämten: 6

Anna Sandin, Järbo MK: 6

Urban Bergström, Tväråns IF: 6

Erik Agerberg, Krokoms MK: 6

Anna Nordström, Umeå AK: 6

Lars-Åke Grahn, Södra lappmarkens MK: 5

Johanna Hedberg, SMK Söderhamn: 5

Lars Olof Sole Klahr, Malungs MK: 5

Emelie Larsson, MK Ran Askersund: 5

Hanna Olsson, Fagersta MK: 5

Sara Boström, Järbo MK: 5

Michaela Logård, Tidaholms MK: 5

JUNIORER

Markus Karlsson, Sunnansjö MK: 20, 19, 20 = 59 (Resultat utöver de räknade: 15, 16, 9)

Gustaf Westerlund, AMF Årsunda: 20, 18, 20 = 58

Emil Lagergren, Borlänge MK: 20, 20, 18 = 58 (Resultat utöver de räknade: 17)

Oscar Hagström, AMF Årsunda: 18, 19, 19 = 56 (Resultat utöver de räknade: 16, 9, 16, 17)

Anton Tholander, Borlänge MK: 16, 17, 18 = 51 (Resultat utöver de räknade: 14, 6, 13)

Pontus Eriksson, AMF Årsunda: 19, 12, 18 = 49 (Resultat utöver de räknade: 10, 11)

Simon Gustavsson, Sunnansjö MK: 20, 16, 13 = 49 (Resultat utöver de räknade: 11)

Isak Frönestedt, AMF Årsunda: 20, 14, 14 = 48 (Resultat utöver de räknade: 10, 13)

Hanna Söderqvist, AMF Årsunda: 16, 15, 17 = 48 (Resultat utöver de räknade: 15)

Elias Bergström, Ljusdals MS: 15, 16, 16 = 47

Joel Uhr, AMF Årsunda: 15, 17, 15 = 47

Elias Lindberg, Krokoms MK: 11, 15, 20 = 46

Aaron Blomkvist, Hofors MK: 13, 11, 19 = 43 (Resultat utöver de räknade: 8, 6)

Nora Lindqvist, SMK Hälsinge: 17, 10, 14 = 41

Douglas Eriksson, AMF Årsunda: 14, 6, 20 = 40

Adam Hagström, Järbo MK: 12, 18, 10 = 40

Robin Norrlander, Krokoms MK: 19, 20 = 39

Wilmer Westerling, MK Kinda: 18, 20 = 38

Linnea Holmdahl, Films MK: 11, 10, 17 = 38

Leo Rosenqvist, Fredriksbergs MK: 19, 18 = 37

Viggo Forsberg, Hofors MK: 11, 12, 12 = 35 (Resultat utöver de räknade: 5)

Casper Granfors, Eskilstuna MK: 19, 14 = 33

William Berg, MK Kopparberg: 17, 15 = 32

Oliver Sundström, Vara MK: 19, 13 = 32

Olle Lundgren, Krokoms MK: 13, 18: 31

Joel Lindberg, Hofors MK: 9, 15, 7 = 31

Edwin Eriksson, Jämtlands MK: 10, 20 = 30

Linnea Bleckur, Team Mikro BSK: 14, 16 = 30

William Thorén, Krokoms MK: 12, 17 = 29

Arvid Eriksson, AMF Årsunda: 10, 8, 11 = 29 (Resultat utöver de räknade: 6)

Lukas Mattsson, Skepptuna MK: 19, 9 = 28

Obelix Åkerlund, Krokoms MK: 18, 10 = 28

Thea Göransdotter, Jämtlands MK: 14, 14 = 28

Adam Fahlen, Haninge MK: 13, 14 = 27

Robin Svelander, Skepptuna MK: 6, 7, 14 = 27

Oscar Eriksson, Sunnansjö MK: 13, 12 = 25

Jonathan Glad, Ljungsbro MK: 13, 12 = 25

Louise Malmström, Eskilstuna MK: 7, 18 = 25

Albin Karlsson, SMK Hedemora: 18, 7 = 25

Jesper Öberg, Gestrike RT: 8, 16 = 24

Elias Hermansson, SHRA Avesta: 9, 6, 8 = 23

Isac Åkervall, Ånge MK: 16, 6 = 22

Linnea Englund, Ljusdals MS: 8, 13 = 21

Gustav Dynefalk Lindau, Vaxholms MK: 20

Pontus Lindblom, Grangärde RRC: 19

Evelina Andersson, Sunnansjö MK: 5, 14 = 19

Olle Agerberg, Krokoms MK: 7, 12 = 19

William Norgren, Vännäs MK: 19

Anne Ryden, Krokoms MK: 9, 10 = 19

Emil Larsson, MK Team Westom: 19

Felix Karlsson, Jämtlands motorklubb: 19

Viktor Karlsson, Krokoms MK: 18

Filip Karlsson, Årjängs MK: 18

Zanna Stjernberg, Krokoms MK: 5, 13 = 18

Elin Lundberg, Gestrike RT: 5, 12 = 17

Ellen Hjertberg, Älvsbyns MS: 17

Linus Lindberg, Orust bilsportsklubb: 17

Adrian Sylvander, Östmarks MFF: 17

Gustav Danielsson, Hagfors MK: 17

Emelie Höök, Hällefors MK: 17

Tilde Haglund, Rönne MK: 16

Gustav Hartzell, Norrköpings MK: 16

Elliot Edberg, Krokoms MK: 16

Rasmus Eriksson, Borlänge MK: 7, 9 = 16

Macus Osmén, Gnesta MK: 15

Oskar Svensson, SMK Hälsinge: 15

Dennis Nydén, Kolsva MS: 15

Helmer Halvarsson, Krokoms MK: 15

Emil Karlsson, Vimmerby MS: 15

Felix Berggren, Örnsköldsviks MK: 14

Anton Nilsson, MK Speed: 7, 7 = 14

Dag Gilberg, Gestrike RT: 13

Oskar Axelsson, Filipstads MC: 13

Ellen Liebenholtz, Bergets MS: 12

Lucas Ullervik, Eskilstuna MK: 12

Hanna Fransson, Storumans SK: 12

Lukas Danielsson, Stockholms BK: 12

Jonna Hellberg, Grangärde RRC: 11

Liam Lundmark, Vännäs MK: 11

Victor Nyströmer, Fjugesta MS: 11

Lucas Vahlberg, Eskilstuna MK: 11

Robin Billström, Kramfors MSK: 11

Albin Johansson, MK Team Treske: 11

Henrik Köhler, MK Kinda: 10

Jennifer Sundström, AMF Årsunda: 10

Joel Strömberg, MK Nordjämten: 10

Jesper Granfors Kuhlin, Eskilstuna MK: 10

Emil Blomkvist, Hofors MK: 9

Sebastian Roth, Stockholms BK: 9

Alexander Björklund, Fjugesta MS: 9

Max Lemnert, Jämtlands MK: 9

Alice Andersson, Timrå MK: 9

William Sandqvist, Skepptuna MK: 8

Mattias Johansson, Krokoms MK: 8

Linnea Fransson, Storumans SK: 8

Rasmus Lindberg, Orust Bilsportsklubb: 8

Sofie Jonsson, Bollnäs MK: 8

Samuel Larsson, Gestrike Racing team: 8

Elina Sigvardsson, AMF Årsunda: 8

Helmer Svedberg, Härnösands MK: 7

Alexander Hjelm, Åtvidabergs MK: 7

Elwira Olausson, SMK Gävle: 7

Linus Eliasson, Södra lappmarkens MK: 7

Anton Wallberg, MK Kopparberg: 7

Evelina Åkerlund, Krokoms MK: 6

Markus Frönestedt, AMF Årsunda: 6

Ahlina Nordqvist, Gestrike RT: 6

Victor Skoog, SMK Eda: 6

Agnes Gradin, Ånge MK: 6

Lee Annerstedt, Films MK: 5

William Bergdahl, Älvsbyns MS: 5

Isak Öberg, Mälaröarnas MK: 5

Theo Andersson, MK Speed: 5

Isak Westerlund, Östhammars MK: 5

Rasmus Carlsson, Filipstads MC: 5

Jesper Eriksson, SMK Söderhamn: 5

Freja Karlsson, Årjängs MK: 5

ALLA TÄVLINGAR VI SÄNDER 2019: 16/3: Västerås - Se höjdpunkterna och hela reprisen här!

27/4: Askersund - SE REPRIS OCH HÖJDPUNKTER HÄR

4/5: Årsunda - SE HÖJDPUNKTER, INTERVJUER OCH REPRIS HÄR

12/5: Skepptunafestivalen - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH HELA REPRISEN

26/5: Gestrikefestivalen - SE FINALERNA, HÖJDPUNKTER & REPRISEN

30/5: Kvällstävlingen, Borlänge - SE HIGHLIGHTS & HELA REPRISEN HÄR

1-2/6: Östersund - SE HÖJDPUNKTER OCH REPRIS FRÅN BÅDA DAGARNA HÄR

6/6: Hällefors - SE HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

8/6: Hedemora - SE HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

6-7/7: Krokom - SE HÖJDPUNKTER OCH REPRISER FRÅN BÅDA DAGARNA HÄR

27/7: Fredriksberg - SE HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

4/8: Bollnäs - SE HÖJDPUNKTER, IN CAR, FINALERNA OCH HELA REPRISEN HÄR

11/8: Laxå - SE HÖJDPUNKTER, ALLA FINALER OCH HELA REPRISEN HÄR

11/8: Örnsköldsvik - SE FINALERNA, HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

8/8: Årsunda - SE FINALERNA, HÖJDPUNKTER OCH HELA REPRISEN HÄR

24-25/8: Ljusdal - SE BÅDA DAGAR LIVE HÄR

8/9: Borlänge - SE HELA FINALDAGEN LIVE HÄR

14/9: Söderhamn

28/9: Storvik

6/10: MittMedia cup final

PS: Håll även koll på alla våra sändningar via facebooksidan Folkrace-TV.