Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Vasaloppet 2017 – här är resultaten för alla länsåkare

Nedan går att se en lista över alla åkare från Jämtlands län (utifrån adress i anmälan) vid Vasaloppet i söndags, sorterade i bokstavsordning.

Annons

Starten av Vasaloppet 2017 i Berga by.

Damer

1368) Carin Aili, Rörösjöns IK, 10.23.21

881) Anna Albertsson, Stuguns SK, 8.56.31

594) Kristina Andersson, Jämtkraft IF, 8.11.31

771) Linn Boltzius, Duveds IF, 8.40.36

729) Ewa Borin Hamrin, Östersunds SK, 8.33.58

533) Linda Boström Eriksson, Östersunds SK, 7.54.59

14) Evelina Bångman, Offerdals SK, 4.55.30

1386) Veronika Bäckman, Brunflo IF, 10.27.11

266) Catrin Carlsson, Nässjö Ski, 7.03.25

1299) Marie Christensson, Kalls IF, 10.12.03

1246) Emma Dahlin, AXA SC, 10.02.43

11) Sofie Elebro, IFK Umeå Team Wolverine XC, 4.52.42

1241) Christina Eliason, Rörösjöns IK, 10.01.47

1011) Linda Eriksson, Östersunds SK, 9.22.05

192) Linda Eriksson, Spikbodarnas IK, 6.44.30

1244) Anita Evaldsson, Sundsjö IF, 10.02.36

580) Agneta Fjätström, Lillhärdals IF, 8.08.40

1014) Eva Friberg, Funäsdalens IF, 9.22.28

731) Mari Gustafsson Vikström, Frösö IF, 8.34.12

1098) Caroline Gärdin Hyttsten, AXA SC, 9.36.35

1227) Ulrika Hansson, Myssjö-Ovikens IF, 9.59.05

576) Birgitta Haraldsson, Brunflo IF, 8.08.13

676) Anneli Hellstrand, Duveds IF, 8.25.19

715) Kristin Hyttsten, Kalls IF, 8.31.23

464) Josefin Hyttsten, Aspås IF, 7.44.03

241) Katrin Johansson, Brunflo IF, 6.56.30

190) Malin Johansson, Offerdals SK, 6.43.51

1) Britta Johansson Norgren, Sollefteå Skidor IF, 4.19.43

1271) Linda Karlsson, Marieby GOIF, 10.07.42

5) Lina Korsgren, Åre Längdskidklubb, 4.33.31

127) Marie Krysander, Frösö IF, 6.19.55

90) Anna Lagerskog, Åre Längdskidklubb, 5.58.13

1450) Margareta Larm, Östersunds SK, 10.38.05

1408) Lena Lind, Östersunds SK, 10.32.01

1781) Lena Lind, Funäsdalens IF, 11.37.23

3) Sara Lindborg, Östersunds SK, 4.28.47

1170) Ingrid Lundin, Funäsdalens IF, 9.49.57

1196) Emma Lundstedt, Frövi IK, 9.53.57

477) Helen Löfgren-Larsson, Hammerdals IF, 7.45.40

226) Petra Nilsson, Åsarna IK, 6.52.38

141) Charlotta Nilsson, Frösö IF, 6.26.36

783) Emma Nyström, IFK Likenäs, 8.42.06

1136) Karin Orre, Duveds IF, 9.44.27

416) Sandra Pettersson, Östersunds SK, 7.34.16

1355) Ann Rosengren, Aspås IF, 10.21.23

395) Chatrine Segersten, Brunflo, 7.29.43

259) Andrea Skott Dahlgren, Funäsdalens IF, 7.01.56

97) Erika Svanborg, Östersunds SK, 6.02.05

317) Ida Svensson, Hede SK, 7.16.51

118) Anna Wikström, IFK Mora SK, 6.16.31

706) Helena Åkerlind, Lofsdalens SK, 8.29.51

970) Annie Åkerlund, Jämtlandspolisens IF, 9.13.36

78) Irene Åslund, Lillhärdals IF, 5.52.08

Starten av Vasaloppet 2017 i Berga by.

Herrar

9012) Magnus Adervall, Gräftåvallens SK, 9.01.28

8888) Magnus Ahlstrand, Tåsjö IF, 8.56.27

2379) Stefan Ajax, Ås, 5.50.07

3819) Daniel Alverlind, Östersunds SK, 6.25.13

1826) Ralf Andersson, Hotings IF, 5.36.06

3666) Karl-Johan Andersson, Östersunds SK, 6.21.25

4166) Stefan Andersson, Brunflo IF, 6.34.32

8396) Joakim Andersson, Funäsdalens IF, 8.39.26

1378) Johan Andreasson, Växjö OK, 5.23.51

1995) Pontus Appel, SOK Aneby, 5.40.50

460) Mårten Areskoug, Frösö IF, 4.50.07

5530) Henrik Bardosson, IFK Strömsund, 7.11.51

9540) Christian Benedikt, Östersunds SK, 9.24.28

2346) Axel Bengtson, Sol Tranås, 5.49.16

6092) Ulf Bengtsson, Aspås IF, 7.28.05

2325) Emil Bennermo, Hybo AIK, 5.48.50

1719) Ingemar Berg, Bodsjöböle SK, 5.33.29

8874) Stig Berg, Bodsjöböle SK, 8.55.49

261) David Berg, Bodsjöböle SK, 4.35.42

7284) Patrik Bergesol, Näldens IF, 8.02.15

6982) Tore Bergkvist, Östersunds SK, 7.52.58

6771) Fredrik Berglund, Ås IF, 7.47.30

2533) Kristoffer Bergner, Östersunds SK, 5.53.29

4699) Henrik Bergqvist, Ekshärads SF, 6.48.58

2794) Pelle Bergstrand, Hotagens Sportsclub, 6.00.10

1777) Fredrik Bernsten, Spikbodarnas IK, 5.35.11

8238) Anders Borin, Östersunds SK, 8.33.58

10284) Mikael Broman, Indals-Lidens SK, 9.59.45

3452) Markus Brugge, Östersunds SK, 6.16.01

141) Robin Bryntesson, Sockertoppen, 4.23.43

2790) Fredrik Busk, Svegs IK, 6.00.07

1574) Per Busk, Lillhärdals IF, 5.29.01

7083) Erik Bysell, AXA SC, 7.56.03

4698) Fredrik Bäckman, Brunflo IF, 6.48.56

415) Marcus Carlén, Bodsjöböle SK, 4.48.13

4458) Erik Dahlberg, Vattudalens LDK, 6.42.40

420) Johan Dahlborg, Frösö IF, 4.48.40

Starten av Vasaloppet 2017 i Berga by.

6948) Robert Dahlin, Brunflo IF, 7.52.00

4144) Sebastian Darolf, AXA SC, 6.33.49

9007) Per-Erik Decker, Hotagens Sportsclub, 9.01.06

2435) Håkan Degselius, Svegs IK, 5.51.17

5738) Johan Dernmar, AXA SC, 7.18.10

3702) Anders Edvinsson, Tandsbyns IF, 6.22.34

2663) Jörgen Edvinsson, Myssjö-Ovikens IF, 5.56.17

6794) Adam Ekberg, AXA SC, 7.47.57

3763) Tomas Ekman, Tåsjö IF, 6.23.26

5406) Martin Ekström Andersson, Brunflo IF, 7.07.55

4468) Tomas Elvbo, Bodsjöböle SK, 6.42.58

2509) Mårten Eneberg, Spikbodarnas IK, 5.52.59

9304) Jonny Engberg, Johannisbergs AIK, 9.13.11

8247) Anders Engström, Frösö IF, 8.34.12

9267) Roger Enström, Marieby GOIF, 9.11.45

7919) Jimmy Eriksson, Fåkers IK, 8.23.45

3737) Lars Eriksson, Offerdals SK, 6.23.03

5200) Erik Eriksson, Svegs IK, 7.02.03

1717) Ola Fabricius, Svegs IK, 5.33.28

1468) Patrik Finn, Östersunds SK, 5.25.47

4543) Markus Flinkberg, Östersunds SK, 6.45.24

4439) Christian Friman, Duveds IF, 6.41.55

863) Martin Fryklund, Östersunds SK, 5.07.06

9926) Lars Gregorsson, Intersport IF, 9.43.04

1026) Tommy Grip, Brunflo IF, 5.13.22

10523) Jeremias Gyllander, Bräcke SK, 10.11.51

9821) Andreas Gärdin Hyttsten, AXA SC, 9.37.23

1893) Bo Göransson, Åsarna IK, 5.37.48

401) Fredrik Göransson, Åsarna IK, 4.47.33

5183) Jonas Göransson, Östersunds SK, 7.01.42

10804) Martin Haake, Östersunds SK, 10.30.54

5470) Elias Haglund, ÖSeT SkidO, 7.09.52

3327) Marcus Handler, Ås IF, 6.13.08

5128) Sören Hansson, Brunflo IF, 6.59.45

6981) Pär Haraldsson, Östersunds SK, 7.52.56

6215) Krister Haraldsson, Brunflo IF, 7.31.50

2980) Martin Hedberg, Brunflo IF, 6.04.25

4660) Bengt Hellstrand, Duveds IF, 6.48.07

5109) Per hellstrand, Dorotea IF, 6.59.15

4691) Bengt Hemmingsson, Bodsjöböle SK, 6.48.47

2821) Fredrik Hjelm, Östersund, 6.00.36

Starten av Vasaloppet 2017 i Berga by.

636) Johan Holmlund, Umara Sports Club, 4.58.53

11403) Martin Hådén, Indals-Lidens SK, 11.19.44

6931) David Håkansson, AXA SC, 7.51.23

3456) Sverker Högbom, AXA SC, 6.16.05

9995) Johan Isaksson, Hackås, 9.46.24

2262) Björn Israelsson, Tandsbyns IF, 5.47.04

11195) Pär Ivarsson, AXA SC, 10.58.26

4121) Daniel Ivarsson, Jämtkraft IF, 6.33.15

2772) Gunnar Jacobsson, AXA SC, 5.59.38

106) André Jakobsson, Östersunds SK, 4.19.43

10859) Björn Jansson, Frösö IF, 10.34.50

5590) Thomas Jarnehill, Östersunds SK, 7.13.44

9618) Karl-Erik Johansson, Ås IF, 9.27.46

6028) Urban Johansson, Älvros IK, 7.26.29

6197) Björn Johansson, Östersunds SK, 7.31.15

4365) Christoffer Johansson, Trollhättans SOK, 6.39.38

10452) Lennart Johansson, Ås IF, 10.07.57

3883) Lars Johansson, Brunflo IF, 6.26.54

2596) Marcus Johansson, Östersunds SK, 5.54.52

4189) Andreas Johansson, Föllinge IK, 6.35.07

2137) Rickard Johnson, IFK Helsingborg, 5.43.59

10261) Kurt Johnsson, Åsarna IK, 9.59.04

5108) Paul Jonasson, Svegs IK, 6.59.14

93) Olle Jonsson, Trillevallens Sportklubb, 4.18.45

915) Christer Jonsson, Östersunds SK, 5.08.45

2077) Håkan Jonsson, Häggenås SK, 5.42.19

2742) Martin Jonsson, Marieby GOIF, 5.58.43

8574) Anders Jonsson, Häggenås SK, 8.45.37

11534) Thomas Jönsson, Kälens SK, 11.31.29

10) Oskar Kardin, Östersunds SK, 3.57.26

6761) Gustav Karlberg, Östersunds SK, 7.47.15

271) Ola Karlsson, Östersunds SK, 4.36.51

28) Anton Karlsson, Åsarna IK, 4.01.13

8848) Victor Kindgren, AXA SC, 8.54.39

5414) Jens Kluge, Östersunds SK, 7.08.12

4559) Jonas Kristoffersson, Häggenås SK, 6.45.42

5041) Anders Larsen, AXA SC, 6.57.43

8112) Erik Larsson, Järpens SK, 8.29.49

1356) David Larsson, Lillhärdals IF, 5.23.10

8210) Anders Larsson, Brunflo IF, 8.32.57

367) Andre Larsson, Svegs IK, 4.45.50

2519) Markus Lassus Bjälnes, Östersunds SK, 5.53.13

5958) Kalle Lennartsson, Vattudalens LDK, 7.24.34

8014) David Lidfors, Funäsdalen, 8.26.37

718) Lars Liljedahl, Östersunds SK, 5.01.07

9267) Ingvar Lindé, Marieby GOIF, 9.11.45

3411) Ingemar Lundmark, Svegs IK, 6.15.09

7319) Leif Löfström, Tåsjö IF, 8.03.52

4453) Jan-Peter Magnusson, Kälens SK, 6.42.31

70) Erik Melin Söderström, Östersunds skidlöpareklubb, 4.14.36

4679) Leif Molander, Myssjö-Ovikens IF, 6.48.28

7777) Jan Molde, Östersunds SK, 8.18.46

8675) Fredrik Mörtberg, Östersunds SK, 8.49.05

6374) Jimmy Kjell Nilsson, Östersunds SK, 7.36.45

3019) Marcus Nilsson, Mattmar SK, 6.05.36

1665) Robert Nilsson, Myssjö-Ovikens IF, 5.32.08

1967) Patrik Norberg, Trångsvikens IF, 5.40.08

3098) Hans Nordell, Lillhärdals IF, 6.07.31

4580) Hans Nylen, Undersåkers IF, 6.46.10

Starten av Vasaloppet 2017 i Berga by.

6386) Staffan Näslund, Östersunds SK, 7.37.02

205) Magnus Näslund, IFK Strömsund, 4.29.11

1284) Björn Näslund, Svegs IK, 5.21.08

1500) Erik Nässén, Fränsta IK, 5.26.41

11239) Erik Ohlsson, Östersunds SK, 11.02.14

193) Carl Olander, IK Stern, 4.28.26

7658) Nicklas Olausson, Sockertoppen Idrottsförening, 8.15.26

854) Fredrik Olofsson, Östersunds SK, 5.06.53

1488) Edvin Olofsson, Röbäcks SK, 5.26.16

1556) Anders Olofsson, Nälden, 5.28.24

7937) Ove Olofsson, Trångsvikens IF, 8.24.11

7550) Ronny Olofsson, Myssjö-Ovikens IF, 8.11.43

2576) Jens Olsén, Hestra IF, 5.54.32

1675) Henrik Ottosson, Åsarna IK, 5.32.23

1249) Marcus Pernevill, IFK Helsingborg, 5.20.08

97) Johan Persson, Trillevallens Sportklubb, 4.18.59

56) Nils Persson, Östersunds SK, 4.10.04

59) Emil Persson, Östersunds SK, 4.10.11

9960) Fredrik Persson, Fåkers IK, 9.44.43

3286) Martin Persson, IFK Strömsund, 6.12.14

9784) Jimmy Persson, Tandsbyns IF, 9.35.34

995) Andreas Pettersson, Bodsjöböle SK, 5.11.42

1993) Erik Ragnarsson, Brunflo IF, 5.40.45

354) Jörgen Roos, Östersunds SK, 4.44.17

7234) Fredrik Rudolphi, Delsbo IF, 8.00.35

5914) Tobias Runberg, AXA SC, 7.23.20

2479) Per-Erik Rönnestrand, Ås IF, 5.52.25

2673) Sune Salomonsson, Myssjö-Ovikens IF, 5.56.30

4766) Anton Schleu, AXA SC, 6.51.09

10323) Jimmy Segersten, AXA SC, 10.01.28

76) Eric Simonsson, Landöns IF, 4.16.09

709) Peter Spångberg, IF Berguven, 5.00.45

5667) Joakim Stenvall, Östersunds SK, 7.16.16

3064) Niklas Sundelin, Östersunds SK, 6.06.27

2817) Dan Sunnerheim, Järpen, 6.00.33

8543) Markus Svanström, IFK Strömsund, 8.43.54

4434) Jörgen Svedin, Åsarna IK, 6.41.50

942) Göran Svensk, Östersunds SK, 5.09.50

4643) Erik Svensson, Anundsjö IF, 6.47.51

128) Fredrik Sätter, Grycksbo IF OK, 4.21.57

1930) Lars-Göran Söderberg, Rödöns SK, 5.39.02

80) Patrik Tallbom, Östersunds SK, 4.16.14

1950) Lars Theland, Jämtkraft IF, 5.39.38

6015) Harry Tängmark, Vattudalens LDK, 7.26.12

8808) Anders V Aloandersson, Trevål IF, 8.53.40

4463) Oskar Vikman, Östersunds SK, 6.42.50

2484) Christer Wagenius, Funäsdalens IF, 5.52.35

9122) Rickard Wahlström, AXA SC, 9.06.05

4402) Ulrich Wahlström, IFK Strömsund, 6.40.58

1968) Ola Wallin, Svegs IK, 5.40.12

6650) Fredrik Wallin, Östersunds SK, 7.44.33

9043) Lars Wangby, Duveds IF, 9.03.15

9406) Pe-Ge Wernersson, AXA SC, 9.18.03

7602) Daniel Westlund, Vemdalens IF, 8.14.01

3741) Jimmy Widell, Häggenås SK, 6.23.05

7921) Peter Wikander, Mörsils IF, 8.23.48

6267) Lars Wiklund, AXA SC, 7.33.17

4815) Niklas Wikman, Sweco IF, 6.52.23

5829) Mattias Wikner, Myssjö-Ovikens IF, 7.20.38

5741) Peter Wilhelmsson, Fmv-Sport, 7.18.18

2716) Jonas Woxlägd, Hallens SK, 5.57.55

4901) Peter Wåhlin, Lycksele IF, 6.54.41

4237) Calle Ydregården, AXA SC, 6.36.17

4301) Max Åkerlund, DN-Expressens IF, 6.37.52

----

Läs mer:

Efter tre raka andraplatser – Britta Johansson Norgren tog revansch och vann Vasaloppet

Bäste svensken fyra i Vasaloppet – centimeter från pallen: "Trodde inte jag hade något att ge"

Johansson Norgren fortsätter att leverera – tvåa i Ski Classics igen

Se alla länsåkares resultat från Tjejvasan

Allt om Vasaloppet 2017 httar du här

Mer läsning

Annons