Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Duo i tvekamp i Fäboloppet på särnaskogen

Den andra upplagan av MTB-loppet, Fäbodloppet runt en rad fäbodar på särnaskogen blev en tvekamp mellan Malte Jönsson från Svegs IK Cykel och Falu CKs Martin Tjern, där rutin fick slå talang.

Annons

Två åkare tog tidigt hand om täten i Fäboloppet, duon Martin Tjern Falu CK och Svegs Malte Jönsson.

Malte Jönsson, Sveg och Martin Tjern, Falun på väg moty banans högsta punkt, 630 meter över havet. Duon slutade också etta-tvåa.

– Jag som lurade ut min sambo och son och sa att det här var en bra familjetävling, men backarna på den här banan var betydligt värre än vad jag kunde tro, summerade Malte, sedan han spurtslog unge falucyklisten Martin Tjern. Lät orolig för vad sambon Kristin Olsson skulle säga strax innan även hon rullade i mål.

Sonen Arvid hade inte några problem och cyklade i mål som fyra på 35 km banan, 3.50 efter segrande Mats Ireby, Bromma på den så kallade familjebanan.

– Kanske lite väl mycket grusväg, men helt klart en tuffare bana än vad jag trodde, säger 17-åriga Martin Tjern som var med om att hålla den höga fart som Malte drog upp.

De två hjälptes åt med farthållningen, men på slutet var det Malte som hade mest krafter kvar och kunde spurta ifrån Martin.

– Nu blir det Engelbrektsturen och sedan även Cykelvasan, säger Martin som förra helgen var tvåa i Mörksuggejaktens.

Först i mål av damerna var Jenny Dahlman Älvdalen.

Jenny Dahlman, Älvdalen etta i damklassen.

– Oj vad backigt det var, men det var ändå en rolig bana, en bra blandning med lagom av allt, summerade Jenny sitt lopp och banan. I mål var hon över sex minuter före tvåan Lena Olsson, Falun.

Ensam dam om att cykla 65 km var Brommas Anna Ireby.

Att cyklisterna klagade på backar är förklarligt. Efter knappt tre mil väntade 150 meters brant uppförsbacke till Sidvallen, sedan 160 meters brant utförskörning till Strandvallen och sedan en slinga runt Mickeltemplet tillbaka till målet på Strandvallen.

Resultat Fäboloppet MTB: Damer 65 km, 65 km:1) Anna Ireby, Bromma, 4:05:29, Herrar 65 km, 65 km:1) Malte Jönsson, Svegs IK Cykel, 2:20:46, 2) Martin Tjern, Falu CK, 2:20:50, 3) Anders Lindblom, Sandvikens CK, 2:29:31, 4) Markus Hedlund, Velodrom CK, 2:29:33, 4) Lennart Karlsson, Älvdalens CK, 2:29:33, 6) Ola Fabricius, Svegs IK Cykel, 2:29:39, 7) Raymond Stål, Orsa, 2:33:05, 8) Martin Olsson, Särna CK, 2:37:59, 9) Ola Wallin, Svegs IK Cykel, 2:38:00, 10) Ulf Olson, Falun, 2:39:40, 11) Lars Olsson, Särna CK, 2:45:28, 12) Johan Andersson, Älvdalens CK, 2:49:42, 13) Jan Hollbeck, Brandkårens IK, 2:49:51, 14) Hans Daniels, Malungs IF, 2:52:00, 15) Fredrik Demare, Sälens IF, 2:55:25, 16) Per Olsson Björnström, Långnäsets MTB, 2:55:26, 17) Jonas Nyström, Älvdalen, 3:01:15, 17) Johan Engström, Waade, 3:01:15, 19) Terje Frost Hellström, Älvdalen, 3:03:21, 20) Mattias Söderqvist, Svegs IK Cykel, 3:06:33, 21) Anders Hed, Särna CK, 3:08:21, 22) Tomas Wallmo, Älvdalen, 3:10:57, 23) Håkan Andersson, Horndal, 3:17:25, 24) Anders Adolfsson, SGC Kalmar, 3:33:32, 25) Jan Eriksson, Åsens SK, 3:34:16, 26) Mikael Dahlström, Idre, 3:34:49, Damer 35 km, 35 km:1) Jenny Dahlman, Älvdalen, 1:53:39, 2) Lena Olson, Falun, 1:59:54, 3) Ellen Petrelius, Sandvikens CK, 2:03:47, 4) Rita Fredin Larsson, Strandvallens CK, 2:04:06, 5) Britt-Marie Tjern, Falu CK, 2:04:14, 6) Maria Hedlund, Falun, 2:07:12, 7) Anette Martinsson, Idre SK, 2:09:37, 8) Gudrun Hedlund, Falun, 2:14:19, 9) Jennifer Johansson, Särna, 2:22:02, 10) Maria Jonasson, Särna CK, 2:25:15, 11) Kristin Olsson, Svegs IK, 2:26:06, 12) Therese Mattsson, Särna, 2:26:12, 13) Eva Lundin Adolfsson, SGC Kalmar, 2:36:12, 14) Karin Mörk, Särna, 2:58:26, 15) Lena Königsson, Bränne Alpin, 3:07:26, 16) Ingrid Thorman Olsson, Särna, 3:58:31, Herrar 35 km, 35 km:1) Mats Ireby, Bromma, 1:51:51, 2) Billy Holm, Särna CK, 1:52:09, 3) Lennart Åslund, Åsarna IK, 1:54:48, 4) Arvid Jönsson, Svegs IK Cykel, 1:55:41, 5) Mattias Lindblom, Sandvikens CK, 2:03:47, 6) Peter Larsson, Strandvallens CK, 2:04:13, 7) Örjan Johansson, Särna CK, 2:05:37, 8) Peter Karlsson, Sälens IF, 2:13:09, 9) Christian Ireby, Bromma, 2:13:31, 10) Jan Olofsson, Falun, 2:14:24, 11) Per Blomkvist, Särna CK, 2:19:25, 12) Stefan Söderqvist, Särna CK, 2:19:28, 13) Tony Larsson, Gävle MTB, 2:20:41, 14) Andreas Grund, Class Gym, 2:20:45, 15) Tom Johansson, Särna, 2:22:03, 16) Ture Kristoffersson, Särna CK, 2:28:27, 17) Göran Henriksson, Särna, 2:28:29, 18) Noah Hahlin, Särna CK, 3:06:21, 19) Göran Hahlin, Särna CK, 3:16:15, 20) Janne Jonasson, Särna CK, 3:16:58,

Mer läsning

Annons