Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är länsåkarnas resultat från Vasaloppet 2016

/

Här finns resultaten för alla lokala åkare som gick i mål i Vasaloppet 2016.

Annons

Läs också: Många starka länsinsatser i skuggan av segerstriderna i Vasaloppet: "Surt när man är så nära"

Eliten i både herr- och damklasserna finns högst upp i artikeln och övriga lokala åkares resultat finns direkt under. Notera att selekteringen av åkare brukar tas via postnummer när åkarna anmäler sig. Åkare som saknas kan bo på annan ort och därmed ha den adressen i anmälan. Det är alltså utifrån postnummer i anmälan som åkarna sorteras ut.

Läs också: Herråkare störde dameliten – oförstående efter diskning: "Vi konkurrerar ju inte"

Herrar, topp 20:

1) John Kristian Dahl, Norge, 4.08.00

2) Stian Hoelgaard, Norge, 4.08.01

3) Anders Mölmen Höst, Norge, 4.08.02

4) Öyvind Moen Fjeld, Norge, 4.08.02

5) Dario Cologna, Schweiz, 4.08.02

6) Markus Ottosson, Skellefteå SK, 4.08.02

7) Jerry Ahrlin, Team Swedemount Sports Club, 4.08.03

8) Johan Kjölstad, Norge, 4.08.03

9) Stanislav Rezac, Tjeckien, 4.08.03

10) Oskar Kardin, Östersunds SK, 4.08.03

11) Morten Eide Pedersen, Norge, 4.08.03

12) Petr Novak, Tjeckien, 4.08.03

13) Torleif Syrstad, Norge, 4.08.03

14) Anders Aukland, Norge, 4.08.04

15) Marcus Johansson, Ulricehamns IF, 4.08.04

16) Sondre Fossli, Norge, 4.08.04

17) Bill Impola, SK Bore, 4.08.04

18) Andreas Nygaard, Norge, 4.08.05

19) Kjetil Hagtvedt Dammen, Norge, 4.08.05

20) Vetle Thyli, Norge, 4.08.05

Damer, topp 20:

1) Katerina Smutna, Österrike, 4.17.56

2) Britta Johansson Norgren, Sollefteå Skidor IF, 4.17.58

3) Lina Korsgren, Åre Längdskidklubb, 4.18.03

4) Seraina Boner, Schweiz, 4.20.38

5) Astrid Øyre Slind, Norge, 4.20.50

6) Sara Lindborg, Östersunds SK, 4.23.58

7) Emilia Lindstedt, Falun Borlänge SK, 4.24.58

8) Masako Ishida, Japan, 4.33.24

9) Heli Heiskanen, Finland, 4.42.24

10) Kristina Roberto, Karlslunds IF SF, 4.44.40

11) Evelina Bångman, Offerdals SK, 4.46.34

12) Tatjana Stiffler, Schweiz, 4.46.40

13) Rahel Imoberdorf, Schweiz, 4.49.05

14) Ulrika Axelsson, Sya SK, 4.50.12

15) Julia Svan, Vansbro AIK Skidklubb, 4.51.45

16) Jessika Ericsson, Stockviks SF, 4.52.02

17) Karin Vemhäll, Rembo IK, 4.52.30

18) Terese Andersson, IFK Umeå, 4.52.52

19) helena wiklund, Hybo AIK, 4.54.00

20) Barbara Jezersek, Slovakien, 4.54.08

Herrar, lokala resultat:

25) Anders Södergren, Östersunds SK, 4.08.08

33) Robin Bryntesson, Sollefteå Skidor IF, 4.09.57

34) Anton Karlsson, Åsarna IK, 4.09.58

36) Erik Melin Söderström, Östersunds Skidlöparekl, 4.09.59

59) Jesper Modin, Piteå Elit SK, 4.13.46

84) Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF, 4.17.26

85) Håkan Emilsson, Offerdals SK, 4.17.29

87) Patrik Tallbom, Östersunds SK, 4.17.51

90) Emil Persson, Östersunds SK, 4.17.55

101) Eric Simonsson, Landöns IF, 4.18.09

108) Carl Olander, IK Stern, 4.18.37

113) Fredrik Hansson, IFK Mora SK, 4.18.51

120) Johan Persson, Trillevallens Sportklubb, 4.19.12

139) Fredrik Sätter, Grycksbo IF OK, 4.20.48

147) André Jakobsson, Östersunds SK, 4.22.14

177) Torben Svensson, Trillevallens Sportklubb, 4.23.49

188) Lars-Åke Stenmark, Junsele IF, 4.24.50

190) Karl Zeitz, Åre Längdskidklubb, 4.25.00

195) Martin Emilsson, Offerdals SK, 4.25.24

211) David Berg, Bodsjöböle SK, 4.26.39

223) Mattias Widmark, Svegs IK, 4.27.42

236) Gunnar Hammarberg, Östersunds SK, 4.28.44

237) Magnus Näslund, IFK Strömsund, 4.28.45

247) Andre Larsson, Svegs IK, 4.29.50

264) Olle Jonsson, Trillevallens Sportklubb, 4.31.22

355) Erik Olofsson, Åsarna IK, 4.37.44

374) Joakim Kangasharju, Ragunda IF, 4.38.58

459) Fredrik Göransson, Åsarna IK, 4.44.38

514) Marcus Carlén, Bodsjöböle SK, 4.46.34

563) Håkan Degselius, Svegs IK, 4.47.53

607) Eric Wåglin, AXA SC, 4.49.48

625) Mårten Areskoug, Östersunds SK, 4.50.17

628) Peter Spångberg, IF Berguven, 4.50.22

845) Fredrik Olofsson, Östersunds SK, 4.59.39

895) Andreas Pettersson, Bodsjöböle SK, 5.01.44

955) Björn Näslund, Svegs IK, 5.03.21

966) Daniel Ajax, Ragunda IF, 5.03.54

999) Tommy Grip, Brunflo IF, 5.05.03

1060) Hans Olsson, IFK Mora Alpinaklubb, 5.06.56

1153) Ola Fabricius, Svegs IK, 5.10.17

1179) Tomas Jacobsson Tänglander, Östersunds SK, 5.11.14

1184) Björn Strindlund, Östersunds SK, 5.11.16

1250) Fredrik Bernsten, Spikbodarnas IK, 5.12.52

1258) Johan Nyman, Stockviks SF, 5.13.10

1303) Niklas Allberg, Östersunds SK, 5.14.45

1309) Marcus Pernevill, IFK Helsingborg, 5.14.58

1348) Robert Bergman, Östersunds SK, 5.16.24

1484) Ingemar Berg, Bodsjöböle SK, 5.21.16

1527) Bo Göransson, Åsarna IK, 5.22.03

1596) Göran Svensk, Östersunds SK, 5.24.07

1604) Dennis Berglund, Gäddede SK, 5.24.16

1638) Gunnar Nylander, Åsarna IK, 5.25.21

1641) Robert Nilsson, Myssjö-Ovikens IF, 5.25.22

1672) Erik Olsson, Myssjö-Ovikens IF, 5.26.15

1772) Roger Hållstrand, Åre Längdskidklubb, 5.29.16

1781) Johan Andreasson, Växjö OK, 5.29.28

1782) Patrik Finn, Östersunds SK, 5.29.33

1833) Patrik Norberg, Trångsvikens IF, 5.31.04

1953) Jonas Backén, Funäsdalens IF, 5.34.47

2073) Ola Wallin, Svegs IK, 5.38.13

2076) Lars Johansson, Brunflo IF, 5.38.20

2099) Lars Theland, Jämtkraft IF, 5.38.48

2121) Stefan Ajax, Rörösjöns IK, 5.39.23

2144) Håkan Jonsson, Häggenås SK, 5.40.04

2146) Sune Salomonsson, Myssjö-Ovikens IF, 5.40.06

2224) Johnny Nordman, Aspås IF, 5.41.38

2226) Rickard Johnson, IFK Helsingborg, 5.41.41

2328) Markus Åsberg, Östersunds SK, 5.44.43

2408) Lars-Göran Söderberg, Rödöns SK, 5.46.49

2482) Mårten Eneberg, Spikbodarnas IK, 5.48.31

2491) Björn Rentzhog, Östersunds SK, 5.48.36

2501) Lars Norlander, Östersunds SK, 5.48.53

2529) Martin Jonsson, Marieby GOIF, 5.49.49

2530) Kalle Lennartsson, Vattudalens LDK, 5.49.57

2549) Martin Persson, IFK Strömsund, 5.50.14

2579) Andreas Lindström, Östersunds SK, 5.50.54

2583) Roger Andersson, Tierps IF, 5.50.58

2617) Tomas Lindqvist, Aspås IF, 5.52.05

2775) Olof Edström, Östersunds SK, 5.56.20

2820) Björn Israelsson, Tandsbyns IF, 5.57.23

2836) Andreas Göransson, Brunflo IF, 5.57.33

2907) Hans Nordell, Lillhärdals IF, 5.59.24

2908) Tord Lundin, Tandsbyns IF, 5.59.30

3085) Karl-Johan Andersson, Östersunds SK, 6.05.07

3123) Pelle Bergstrand, Hotagens Sportsclub, 6.06.15

3144) Tomas Decker, Torpshammars IF, 6.06.45

3195) Kristoffer Bergner, AXA SC, 6.08.32

3242) Joakim Ohlzon, Brunflo IF, 6.10.09

3280) Fredrik Busk, Svegs IK, 6.11.17

3308) Lars Frank, Östersunds SK, 6.11.59

3347) Pontus Appel, Östersunds SK, 6.13.42

3354) Paul Jonasson, Svegs IK, 6.13.55

3361) Jens Olsén, Hestra IF, 6.14.10

3422) Staffan Abrahamsson, AXA SC, 6.16.19

3530) Stefan Andersson, Brunflo IF, 6.19.52

3665) Antaris Persson, Stuguns SK, 6.23.55

3670) Thomas Holm, CGI IF, 6.24.09

3671) Carl-Fredrik Yri, Rödöns SK, 6.24.13

3691) Ingemar Lundmark, Svegs IK, 6.24.44

3713) Stefan Persson, Åsarna IK, 6.25.23

3754) Bengt Hemmingsson, Bodsjöböle SK, 6.26.54

3808) Jacob Vackdahl, Östersunds SK, 6.28.46

4036) Magnus Bergström, Frösö IF, 6.37.08

4226) Björn Svensson Nygård, Frösö IF, 6.43.25

4287) Hans Nylen, Undersåkers IF, 6.45.47

4450) Tomas Engström, Östersunds SK, 6.51.00

4518) Harry Tängmark, Vattudalens LDK, 6.53.16

4553) Daniel Ivarsson, Jämtkraft IF, 6.54.21

4558) Tommy Lahdenperä, Undersåkers IF, 6.54.35

4614) Thomas Norlander, Aspås IF, 6.55.57

4659) Lars Regnell, Ås IF, 6.57.31

4700) Jörgen Svedin, Åsarna IK, 6.58.55

4706) Max Wikholm, Indals-Lidens SK, 6.59.09

4708) Christian Friman, Duveds IF, 6.59.11

4738) Jan-Peter Magnusson, Kälens SK, 6.59.38

4741) Tomas Sundström, BC Fastighet Jämtland SK, 6.59.49

4776) Ulrich Wahlström, IFK Strömsund, 7.01.13

4823) Sverker Högbom, AXA SC, 7.02.44

4833) Jesper Thor, Åsarna IK, 7.02.59

4886) Ulf Bengtsson, Aspås IF, 7.04.36

4979) Leif Molander, Myssjö-Ovikens IF, 7.07.37

5012) Henrik Sekander, Gäddede SK, 7.08.22

5030) Henrik Bergqvist, Ekshärads SF, 7.08.56

5078) Mikael Eriksson, Östersunds SK, 7.10.29

5138) Henrik Bardosson, IFK Strömsund, 7.12.34

5142) Frey Rikter-Svendsen, AXA SC, 7.12.40

5158) Bengt Hellstrand, Duveds IF, 7.13.11

5225) Oskar Ahlstrand, Tåsjö IF, 7.15.23

5256) Magnus Helmersson, Aspås IF, 7.16.25

5288) Erik Dahlberg, Vattudalens LDK, 7.17.37

5359) Erik Eriksson, Svegs IK, 7.19.49

5382) Sebastian Gunnarsson, AXA SC, 7.20.31

5395) Krister Haraldsson, Brunflo IF, 7.20.51

5527) Sören Hansson, Brunflo IF, 7.25.25

5549) Thomas Olsson, Funäsdalens IF, 7.25.56

5589) Peter Göransson, Åsarna IK, 7.27.32

5613) Oskar Burström, Lättja IF, 7.28.08

5670) Peter Wilhelmsson, Fmv-Sport, 7.30.03

5717) Thomas Jarnehill, Östersunds SK, 7.32.06

5766) Daniel Alverlind, Östersunds SK, 7.33.19

5924) Calle Ydregården, AXA SC, 7.38.28

5947) Ola Widegren, Östersunds SK, 7.39.07

5971) Erik Svensson, Anundsjö IF, 7.39.52

5972) Fredrik Rudolphi, Delsbo IF, 7.39.53

6057) Mikael Åsved, Bräcke SK, 7.42.31

6287) Mikael Landén, Alsens IF, 7.50.39

6320) Dan Danielsson, Trevål IF, 7.51.53

6378) Erik Sonesson, Åsarna IK, 7.53.19

6392) Magnus Mattsson, Östersunds SK, 7.53.44

6433) Fredrik Olofsson, Åre Längdskidklubb, 7.55.25

6437) Conny Häggman, Alsens IF, 7.55.32

6448) Markus Wiklund, Östersunds SK, 7.55.49

6497) Mattias Wikner, Myssjö-Ovikens IF, 7.57.24

6503) Lars Wiklund, AXA SC, 7.57.39

6603) Jesper Wohlin, Brunflo IF, 8.01.14

6714) Jan Molde, Östersunds SK, 8.05.53

6730) Patrik Bergesol, Näldens IF, 8.06.28

6733) Tobias Runberg, AXA SC, 8.06.38

6737) Sebastian Darolf, AXA SC, 8.06.45

6768) Urban Johansson, Älvros IK, 8.07.57

6786) Samuel Fider, Järpens SK, 8.08.33

6837) Johan Larm, AXA SC, 8.10.47

7029) Robert Björngard, Trångsvikens IF, 8.17.08

7132) Jonas Blom, Jormvattnets IF, 8.20.39

7172) Magnus Vestlund, Östersunds SK, 8.22.08

7248) Emil Wikström, Östersund, 8.24.47

7266) Björn Johansson, Östersunds SK, 8.25.09

7319) Robert Edvardsson, Roslags Länna IF, 8.26.44

7356) Anders Löfgren, Offerdals SK, 8.27.58

7359) Leif Löfström, Näldens IF, 8.28.06

7427) Ove Olofsson, Trångsvikens IF, 8.30.18

7516) Robert Dahlin, Brunflo IF, 8.33.35

7556) Andreas Axelsson, Östersunds SK, 8.34.47

7716) Bosse Carlbark, Östersunds SK, 8.39.33

7760) Jon Olovsson, Ljungdalens GOIF, 8.41.42

8028) Erik Bysell, Östersunds SK, 8.51.33

8041) Magnus Österberg, Ås IF, 8.52.07

8115) Arvid Råbock, Tandsbyns IF, 8.54.06

8280) Ulf Olofsson, Duveds IF, 9.00.21

8358) Per-Erik Decker, Torpshammars IF, 9.03.35

8564) Jimmy Kjell Nilsson, Östersunds SK, 9.12.19

8571) Lars Grelsson, Hotagens Sportsclub, 9.12.34

8585) Niklas Persson, AXA SC, 9.12.55

8832) Anders Edblad, Tandsbyns IF, 9.22.12

8960) Stig Berg, Bodsjöböle SK, 9.27.05

8992) Fredrik Ekstrand, AXA SC, 9.27.49

9164) Lars Gregorsson, Intersport IF, 9.36.08

9192) Karl-Erik Johansson, Ås IF, 9.37.13

9203) Henry Göransson, Åsarna IK, 9.37.39

9405) Fred Persson, AXA SC, 9.46.27

9588) Anders V Aloandersson, Trevål IF, 9.50.23

9827) Jimmy Persson, AXA SC, 9.53.46

9889) Pe-Ge Wernersson, AXA SC, 9.55.05

10053) Christoffer Ingemarsson, IFK Skövde SK, 10.01.01

10130) Lennart Johansson, Ås IF, 10.06.29

10171) Göran Lindström, Ragunda IF, 10.09.13

10289) Erik Faxbrink, Gällö SK, 10.15.33

10433) Gunnar Pamuk, Gräftåvallens SK, 10.24.14

10603) Tore Bergkvist, Östersunds SK, 10.33.30

10732) Magnus Ahlstrand, Tåsjö IF, 10.41.19

10790) Leif Israelsson, Tandsbyns IF, 10.45.44

10805) Patrik Gimbergsson, Aspås IF, 10.46.44

10852) Hans Lindström, Ragunda IF, 10.49.48

10882) Hans Erik Hansander, AXA SC, 10.51.25

10897) Christoffer Larsson, Östersund, 10.52.23

11040) Magnus Rydhult, ’Funäsdalens IF, 11.02.37

11068) Magnus Svedberg, Kälarne IK, 11.05.09

11129) Peter Westerberg, Östersunds SK, 11.08.38

11221) Kristofer Nilsson, Gällö SK, 11.15.56

11227) Mikael Broman, Indals-Lidens SK, 11.16.43

11265) Lasse Holmberg, Åre SLK, 11.20.53

Damer

23) Sofie Elebro, IFK Umeå, 4.56.36

91) Ida Nordin, Östersunds SK, 5.54.57

99) Monica Tänglander, Östersunds SK, 5.58.22

180) Katrin Johansson, Brunflo IF, 6.40.32

190) Linda Eriksson, Spikbodarnas IK, 6.44.30

191) Maria Ragnarsson, Bodsjöböle SK, 6.44.55

196) Malin Johansson, Offerdals SK, 6.47.40

206) Charlotta Nilsson, Frösö IF, 6.50.54

228) Frida Hansson, Lillhärdals IF, 7.00.40

236) Petra Nilsson, Åsarna IK, 7.02.59

262) Catrin Carlsson, Nässjö Ski, 7.13.23

266) Elin Magdalena Blom, Jormvattnets IF, 7.17.36

277) Eva Sandberg, Bodsjöböle SK, 7.19.07

328) Elin Nirjens, Östersunds SK, 7.35.43

386) Karin Alverlind, Östersunds SK, 7.52.20

389) AnneTerese Skott Dahlgren, Funäsdalens IF, 7.54.07

391) Elin Hansson, Östersunds SK, 7.54.40

414) Andrea Skott Dahlgren, Funäsdalens IF, 8.00.21

416) Malena Berg, Brunflo IF, 8.01.14

470) Erika Dahlin, Hammerdals IF, 8.17.43

516) Linnea Bångman, Offerdals SK, 8.27.58

526) Helen Löfgren-Larsson, Hammerdals IF, 8.28.36

573) Birgitta Haraldsson, Brunflo IF, 8.40.17

585) Louise Karlsson, AXA SC, 8.42.29

608) Åsa Persson Kjellgren, Järpens SK, 8.47.45

637) Sara Österberg, Ås IF, 8.52.07

642) Lena Johansson, AXA SC, 8.53.08

688) Sandra Olofsson, Tandsbyns IF, 9.01.51

699) Angelina Sköld, Gällivare EC, 9.04.07

700) Anna Hansson, Offerdals SK, 9.04.10

702) Pernilla Fagerlund, Åre Längdskidklubb, 9.04.15

718) Anneli Hellstrand, Duveds IF, 9.06.51

813) Marina Gregorsson, Östersunds SK, 9.24.54

815) Karin Ström, Undersåkers IF, 9.25.04

863) Hanna Högbom, Stöde IF, 9.31.59

890) Katarina Skylare, Östersunds SK, 9.38.28

990) Monica Falk, IFK Strömsund, 9.51.31

1051) Irene Alfredsdotter Kempe, Trångsvikens IF, 9.55.54

1059) Pia Engman, Frösö IF, 9.56.48

1114) Emma Lundstedt, Spikbodarnas IK, 10.09.44

1120) Linda Nyman, Häggenås SK, 10.10.43

1122) Cathrine Wiksten, AXA SC, 10.11.06

1139) Stina Nilsson, Hallens SK, 10.15.32

1148) Ann Svensson, Östersunds SK, 10.17.51

1174) Chatrine Segersten, Offerdals SK, 10.22.41

1205) Mari Gustafsson Vikström, Frösö IF, 10.28.33

1264) Tina Bengtsson, Gäddede SK, 10.39.46

1278) Ingela Von Sydow, Östersunds SK, 10.45.54

1301) Ramona Tomasson, Ås IF, 10.49.31

1334) Ellinor Sjöstad, AXA SC, 10.54.31

1336) Linda Karlsson, Åre, 10.54.38

1359) Kristina Henriksson, Östersunds SK, 10.58.44

1413) Jessika Grelsson, Hotagens Sportsclub, 11.08.28

1506) Erika Hansson Kontio, Forsmo IF, 11.27.43

1535) Sofie Rundqvist, AXA SC, 11.32.26

1543) Sandra Rundqvist, AXA SC, 11.34.54

1556) Jenny Claesson, Östersunds SK, 11.36.20

1632) Märit Blixth, Östersunds SK, 11.47.36

1633) Karin Anjevall Hjelm, Östersunds SK, 11.47.37

Läs också: De kom sist i mål - strax efter en trött Markoolio

Mer läsning

Annons