Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Länsduo vann Europakval i armbrytning – klara för stor världsfinal i Las Vegas

/
  • Patrik Berg, Storsjöbrytarna, vann Europakvalets 75-kilosklass med vänster arm och är klar för världsfinalen i WAL, som avgörs i Las Vegas i midsommarhelgen. Här sparrar han mot Alexander Jonsson i klubbens träningslokal vid Östbergsskolan på Frösön.
  • Patrik Berg, Storsjöbrytarna, vann Europakvalets 75-kilosklass med vänster arm och är klar för världsfinalen i WAL, som avgörs i Las Vegas i midsommarhelgen. Här sparrar han mot Alexander Jonsson i klubbens träningslokal vid Östbergsskolan på Frösön.
  • Ronny Dahl, Lillhärdalskille som tävlar för Örnsköldsviks atletklubb, vann med vänster arm och blev trea i höger arm i + 102,2-kilosklassen vid Europakvalet av WAL och får tävla dubbelt vid finalen i Las Vegas. Arkivbild
  • Ronny Dahl, Lillhärdalskille som tävlar för Örnsköldsviks atletklubb, vann med vänster arm och blev trea i höger arm i + 102,2-kilosklassen vid Europakvalet av WAL och får tävla dubbelt vid finalen i Las Vegas. Arkivbild
  • Patrik Berg, Storsjöbrytarna, vann Europakvalets 75-kilosklass med vänster arm och är klar för världsfinalen i WAL, som avgörs i Las Vegas i midsommarhelgen. Här sparrar han mot Alexander Jonsson i klubbens träningslokal vid Östbergsskolan på Frösön.

Två armbrytare från länet var med i Europakvalet i WAL, world armwrestling league, och båda vann sin klass. Därmed är både Patrik Berg, Åkeräng, och Ronny Dahl, Lillhärdal, klara för världsfinalen i Las Vegas med 10 000 dollar i första pris.

Annons

– Det känns riktigt häftigt, säger Patrik Berg, 28-åringen som tävlar för den Frösöbaserade klubben Storsjöbrytarna.

– Väldigt kul att lyckas kvala vidare till Las Vegas. Det blir nog en upplevelse, säger Ronny Dahl, 23 år, som sedan ett halvår bor i Örnsköldsvik och tävlar för atletklubben där.

Den USA-baserade armbrytningsligan har öppnat upp för tävlande från Europa i år. Första steget var ett Nordiskt kval i höstas och sedan var helgens Europakval i engelska Manchester det sista nålsögat. Därifrån gick de tre främsta i respektive klass vidare till den stora finalen i Las Vegas i midsommarhelgen.

Patrik Berg, som tävlar i den lättaste klassen, 75 kilo, bröt hem en imponerande seger med vänster arm (se en av finalerna mot Tom Holland, England, i tv-inslaget ovan och lyssna på den entusiastiska speakern), men missade finalen i höger arm då han slutade fyra av de runt 50 som ställde upp i klassen.

– Men jag hade nog inte haft någon chans i höger i finalen ändå. Men det kan jag nog ha i vänster där jag är rankad tia i Sverige, oavsett klass, säger Patrik Berg, som i och med segern i Europakvalet rankas upp och får en på papperet lättare motståndare i inledningen på finalstegen i Las Vegas.

Detsamma gäller för Ronny Dahl i den tyngsta klassen, + 102,2 kilo, eftersom även han vann med vänster arm. Men Lillhärdalsbrytaren kvalade in till finalen även med höger arm där han blev trea i Europakvalet.

– Låter kul att åka till Las Vegas och tävla, lite annat än det vi är van sedan tidigare, säger Ronny Dahl, som varit på flera internationella mästerskap, de flesta i Baltikum, Ryssland och andra öststater.

Hur rankar du den här prestationen då?

– Det slår inte bronset på EM för två år sedan, men det är klart att det är väldigt kul att lyckas kvala vidare till Las Vegas, säger Ronny Dahl.

För Patrik Berg, som varit 13:e på VM och 7:a på EM, slår Europasegern i WAL högt. Och han är inne på att den här finalen kan bli större än de internationella mästerskapen.

– I och med att det är här pengarna finns så är det många som lockas till WAL i stället för EM och VM, och i USA ser de det här som VM.

Patrik Berg kommer också hoppa över EM i juni.

– Då satsar jag allt på det här i stället, säger Patrik Berg, som däremot siktar på VM i oktober.

Men Ronny Dahl hoppas även på ännu ett EM. Men då gäller det att först orka ladda om och kvala dit genom att bli etta eller tvåa i SM om ett par veckor.

– Jag är lite sönderkörd nu efter det här. Det var tredje tävlingen på fyra veckor. Men på två veckor ska jag nog ha vilat upp mig.

Mer om armbrytning:

Denise från Strömsund avslutar juniortiden inom armbrytning med två VM-silver (20 oktober 2015)

VM-silver till Denise och Karolin från Strömsund (29 september 2015)

Här hittar du alla sportnyheter