Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det för alla lokala löpare i Lidingöloppet

Här är resultatet för alla jämtar som sprungit tävlingsklasser i Lidingöloppet i helgen.
Observera att resultatlistan bara innehåller löpare som är skrivna i Jämtland.

Annons

Herrar 30 km:

87) Jerry Ahrlin, Trångsvikens IF, 1:58:35, 171) Lars Johansson, Brunflo IF, 2:05:24, 184) Marcus Carlén, Sportsgym SC / Östersund, 2:05:51, 192) Alexander Jakobsson, Hotings IF, 2:06:13, 266) Gustav Storvik, Trångsvikens IF, 2:09:08, 275) Ted Armgren, AXA, 2:09:16, 347) Dennis Berglund, Gäddede SK, 2:11:21, 405) Laird Wharton, Haggenas, 2:12:31, 495) Erik Hedman, Trångsvikens IF, 2:14:05, 670) Andre Jakobsson, Östersunds SK, 2:17:39, 766) David Berg, Brunflo IF, 2:19:21, 853) Marcus Pernevill, IFK Helsingborg, 2:21:03, 919) Erik Edsås, Åre, 2:22:14, 983) Andreas Hansson, Duveds IF, 2:23:01,

1025) Johan Rödin, Calm Bay Runners, 2:23:33, 1035) Andreas Jacobsson, Hotings IF, 2:23:44, 1172) Ivar Svartholm, Östersund, 2:25:18, 1214) Niklas Allberg, Östersund, 2:25:54, 1225) Kenneth Nilsson, Frösö IF, 2:26:03, 1248) Magnus Sellberg, Team Rent-a-Plagg, 2:26:21, 1370) Thomas Hägg, Funäsdalens IF, 2:27:40, 1401) Mattias Lagerkvist, Beaktiv Östersund, 2:28:00, 1408) Marcus Johansson, Östersund, 2:28:05, 1726) Anton Schleu, Frösön, 2:31:05, 1787) Christer Wagenius, Funäsdalens IF, 2:31:40.1823) Emil Englund, Frösön, 2:31:53, 1872) Finn Persson, Östersunds SK, 2:32:28,

2084) Douglas Åhlfeldt, Sveg, 2:34:23, 2252) Roger Jonsson, Duveds IF, 2:35:41, 2264) Andreas Öberg, Östersund, 2:35:48, 2310) Tim Wiklund, Östersund, 2:36:12, 2332) Jens Fuchs, Dvärsätt, 2:36:22, 2431) Patrik Bäckström, Skärgårdens Multisport Söderhamn, 2:37:08, 2528) Denny Calvo, Östersund, 2:37:55, 2700) Rickard Johnson, IFK Helsingborg, 2:39:13, 2861) Jörgen Svedin, Rörösjöns IK, 2:40:22,

3000) Robert Björngard, Alsen, 2:41:36, 3671) Peter Wilhelmsson, FMV Sport, 2:46:19, 3674) Erik Dahlberg, Vattudalens LDK, 2:46:20, 3686) Mats-Erik Wiktorsson, Rödöns SK, 2:46:25, 3818) Göran Tronde, Jämtkraft IF, 2:47:21, 3926) Ulf Bengtsson, Östersund, 2:48:06, 3952) Gunnar Haglund, Frösö IF, 2:48:17,

4155) Andreas Wikman, Ås IF, 2:49:36, 4185) Daniel Andersson, Näldens IF, 2:49:46, 4187) Trond Modén, Östersund, 2:49:46, 4286) Lars Hedström, Frösön, 2:50:37, 4337) David Håkansson, Semså fritid, 2:51:02, 4373) Leif Andersson, Postens IF Östersund, 2:51:19, 4387) Olof Hansen, FM/4.e sjöstridsflottiljen, 2:51:26.4441) Magnus Olofsson, Järpens IF, 2:51:46, 4516) Johan Helmersson, Sveg, 2:52:17, 4874) Hans Jernse, Häggenås, 2:54:36, 4957) Thomas Holm, Östersund, 2:55:07,

5104) Joakim Nordlund, Vemdalen Fjällmaraton, 2:55:59, 5196) Magnus Helmersson, Krokom, 2:56:34, 5351) Anders Eriksson, PwC, 2:57:35, 5461) Stefan Lindberg, Brunflo IF, 2:58:18, 5483) Hans Persson, Bräcke, 2:58:25, 5550) Ola Laxvik, Östersund, 2:58:49, 5556) Markus Lassus Bjälnes, Östersunds Skidlöpareklubb, 2:58:53, 5633) Michael Sundström, Frösön, 2:59:14, 5796) Martin Haake, Lynx Multisport Team, 3:00:27, 5877) Erik Frisk, Frösön, 3:01:11, 5928) Bengt Lövros, Frösön, 3:01:37,

6068) Tom Kirsiä, Tullus SG, 3:02:52, 6328) Christer Eriksson, Vattudalens LDK, 3:05:02, 6333) Jonathan Van der Wie, Östersund, 3:05:04, 6429) Tomas Ottosson, Calm Bay Runners, 3:05:52, 6505) Per Englund, Östersund, 3:06:23, 6729) Martin Larson, Östersund, 3:08:14, 6796) Dan Danielsson, Östersund, 3:08:46, 6954) Björn Sandal, Östersund, 3:10:19,

7117) Calle Ydregården, Åre, 3:11:54, 7224) Nils Wikström, Cool Runnings, 3:12:55.7315) Magnus Ahlstrand, Tåsjö IF, 3:13:42, 7468) Tommy Hultman, Liden, 3:14:59, 7484) Malek Amarouche, BeAktive Östersund, 3:15:05, 7522) Jesper Olsson, Froson, 3:15:27, 7820) David Antonsson, Östersund, 3:18:09, 7872) Bengt Stuguby, Östersund, 3:18:39, 7883) Henrik Bardosson, IFK Strömsund, 3:18:47, 7997) Håkan Härjegård, Funäsdalen, 3:19:58,

8075) Erik Gidlund, Östersund, 3:20:46, 8133) Bengt Hemmingsson, Ås, 3:21:22, 8201) Lars Matsson, Östersund, 3:22:06, 8444) Johan Jägers, Östersund, 3:24:50, 8554) Anders Magnusson, IBF Frösön, 3:26:10, 8603) Bengt Hallkvist, Fåker IK, 3:26:48, 8718) Emil Nilsson, CGI, 3:28:16, 8753) Jan-Peter Magnusson, Kälens Sk, 3:28:42, 8787) Mats Johansson, Frösön, 3:29:01, 8891) Lars Nilsen, Sweco IF, 3:30:37, 8979) Jimmy Persson, Frösön, 3:32:16,

9075) Björn Hansson, Fugelsta, 3:33:47, 9509) Joakim Persson, Stuguns SK, 3:40:50, 9655) Jonas Jonsson, Rörösjöns IK, 3:43:40, 9984) Andreas Wedfelt, Duved, 3:50:03,

10094) Sören Eriksson, Brånan Boys, 3:52:27, 10121) Christian Jarlgård, Lofsdalen, 3:53:02.10399) Göran Jonsson, Östersund, 4:01:10, 10466) Sören Lüdicke, Bräcke SK, 4:03:43, 10552) Jan-Olov Berglin, IK Brånan Boys & Girls, 4:07:08, 10639) Patrik Gimbergsson, Åre, 4:11:27, 10730) Peter Freij, Svenstavik, 4:14:53, 10812) Lasse Lindberg, Åsarna Ik, 4:19:37, 10818) Kurt Johnsson, Åsarna IK, 4:20:08, 10888) Anders Nordberg, Fåker IK, 4:25:57, 10922) Roger Hedlund, Brunflo, 4:28:16, 11104) Magnus Rydhult, Fjällturen, 4:52:17.

Damer 30 km:

84) Marie Knutsson, Östersund, 2:26:03, 157) Hanna Haglund, BeAktiv, 2:31:55, 190) Lina Tirén, Östersund, 2:33:23, 395) Maria Boberg, Frösö IF, 2:41:36, 426) Hanna Engvall, Östersund, 2:43:11, 667) Åsa Nilsson, Östersunds triathlon, 2:50:18, 692) Linda Lundberg, Deloitte, 2:50:50, 728) Maria Ragnarsson, Brunflo IF, 2:51:43, 739) Annika Wilhelmsson, Rörösjöns IK, 2:51:57, 745) Sophia Svärd Lagerkvist, Frösön, 2:52:08, 780) Emma Persson, Dvärsätt, 2:52:55, 999) Caroline Pettersson, Åre, 2:57:12, 1

020) Camilla Bruman, Bräcke, 2:57:34, 1150) Sofia Johansson, Häggenås, 2:59:52, 1237) Louise Karlsson, Frösön, 3:01:41, 1387) Emma Hemmingsson, BeAktive Östersund, 3:04:57, 1448) Helena Björk, Adeprimo, 3:06:16, 1488) Ann Svensson, Östersunds SK, 3:06:55, 1501) Charlotta Nilsson, Frösö IF, 3:07:10, 1616) Kristin Hyttsten, Konäs Sport och Motorklubb, 3:09:30, 1757) Lisa Hasselskog, Ås, 3:12:00, 1760) Marie Christensson, Konäs sport och motorklubb, 3:12:07, 1819) Mikaela Karlsson, Östersund, 3:12:59, 1835) Maria Möller, Östersund, 3:13:11, 1972) Desiree Göransson, åsarna, 3:15:38,

2006) Emma Adolphi, Näldens IF, 3:16:13, 2010) Marie Mattsson, Sveg, 3:16:18, 2159) Matilda Eriksson, Rätan, 3:19:26, 2267) Sandra Olofsson, Tandsbyns IF, 3:21:54, 2392) Kimberly Claus, Stugun, 3:24:28, 2505) Ann Rosengren, Krokom, 3:26:49, 2549) Marie Forsberg, Östersund, 3:28:00, 2601) Anna Hedlund, Ås, 3:29:12, 2654) Helena Olsson, Trillevallens Sportklubb, 3:30:35, 2744) Mimmi Forslund, Beaktiv/Östersund, 3:32:28, 2792) Malin Widén, Funäsdalen, 3:33:36, 2922) Camilla Gillström, Östersund, 3:37:03, 2961) Malin Stenberg, Glöte, 3:38:19,

3035) Fanny Wallerud, Duved, 3:40:23, 3118) Irene Kempe, Trångsvikens IF, 3:43:00, 3200) Helén Olofsson, Östersund, 3:45:10, 3286) Ida Jönsson, Trevål IF, 3:48:04, 3378) Gro Sundberg, Sveg, 3:50:50, 3584) Malin Connysson, Alsen, 3:57:28, 3587) Rebecca Lundgren, Frösön, 3:57:36, 3612) Moa Hägglund, Östersund, 3:58:33, 3647) Joanna Larsson, Torpshammar, 4:00:04, 3671) Lotta Flodén, Östersund, 4:01:10, 3719) Kirsten Lüdicke, Bräcke SK, 4:03:43, 3795) Linn Lund, Frösön, 4:08:02, 3826) Anna Pålsson, Östersund, 4:10:16, 3877) Anneli Jeppsson, Östersunds SK, 4:13:03, 3934) Britt-Inger Backus, Östersund, 4:16:41,

4149) Svetlana Jonson, Östersunds GIF, 4:42:11, 4171) Lena Jonsson, Östersund, 4:45:20, 4196) Emelie Hessel, Östersund, 4:52:24.

Herrar 22, 15 km: 8) Marcus Ruus, Åsarna IK, 0:51:34, 10) Emil Svensson, Åsarna IK, 0:54:43.

Pojkar 17, 10 km: 20) Jesper Persson, Åsarna IK, 0:38:53, 21) Ossian Rosenberg, Duveds IF, 0:39:00, 24) William Selander, Trångsvikens IF, 0:40:46.

Flickor 19, 4,5 km: 13) Ingrid Hallquist, Åsarna IK, 0:49:39, 14) Hanna Claréus, Östersunds skidlöpareklubb (ÖSK), 0:53:07.

Flickor 17, 4,5 km: 15) Hanna Näslund, Trångsvikens IF, 0:45:40, 20) Julia Albertsson, Stuguns SK, 0:46:35.

Resultaten för damer 10 km är ännu inte klara. De läggs in i artikeln senare.

Mer läsning

Annons